Polski Fundusz Rozwoju przejmuje kolejkę linową na Kasprowy Wierch, a także kilka innych kolejek w Tatrach i Beskidach

Polski Fundusz Rozwoju przejmuje kolejkę linową na Kasprowy Wierch, a także kilka innych kolejek w Tatrach i Beskidach

Spółka Polskie Koleje Linowe – właściciel kolejek linowych na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, Palenicę w Szczawnicy czy ośrodka narciarskiego Jaworzyna Krynicka wraca w polskie ręce. Zarejestrowany w Luksemburgu fundusz inwestycyjny MID Europa Partners sprzedaje wszystkie swoje udziały w cennym przedsiębiorstwie rządowej agencji Polski Fundusz Rozwoju. Jeśli na transakcję pozwoli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta umowa sprzedaży zostanie podpisana jeszcze w tym roku. 

Oto komunikat jaki uzyskaliśmy w sprawie:

 

“Mid Europa Partners (“Mid Europa”), wiodący fundusz private equity inwestujący w Europie Środkowo-Wschodniej, ogłosił podpisanie porozumienia w sprawie sprzedaży spółki holdingowej posiadającej 99,8 procenty udziałów w Polskich Kolejach Linowych („PKL”, „Spółka”) do Polskiego Funduszu Rozwoju („PFR”). Transakcja uwarunkowana jest m.in. uzyskaniem zgody UOKiK, a jej zakończenie przewidziane jest na koniec 2018 roku. PKL jest największym operatorem kolei linowych, wyciągów oraz tras narciarskich w Polsce. Spółka oferuje kompleksowy zakres usług rekreacyjno-wypoczynkowych w siedmiu lokalizacjach w Tatrach i Beskidach, wliczając w to kluczowe ośrodki na Kasprowym Wierchu i Gubałówce w Zakopanem oraz na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy-Zdroju. Matthew Strassberg, partner współzarządzający funduszem Mid Europa, skomentował: “Nasze udane wyjście z inwestycji w PKL wpisuje się w strategię inwestowania w wiodące przedsiębiorstwa z branży konsumenckiej w regionie i wspierania ich rozwoju m.in. poprzez rozwój wachlarza i jakości oferowanych usług. W trakcie inwestycji wspieraliśmy działania zrekrutowanego przez nas zarządu mające na celu wdrożenie w PKL modelu biznesowego opartego na usługach turystycznych. Chcielibyśmy podziękować naszym współinwestorom, gminom tatrzańskim, za ich zaangażowanie, które pomogło zwiększyć atrakcyjność spółki jak również całego regionu”. Dominika Kozłowska-Łogin, dyrektor inwestycyjny w warszawskim biurze Mid Europa odpowiedzialna za przeprowadzenie transakcji, powiedziała: „Dziękujemy naszemu zarządowi za wzorową współpracę w okresie naszej inwestycji. Poprzez rozszerzenie oferty turystycznej o usługi restauracyjne, szkoły narciarskie, sklepy z pamiątkami, koncerty oraz inne eventy, Spółka zdywersyfikowała źródła swoich przychodów, a poprzez inwestycję w transformację cyfrową, odmieniła sposób w jaki komunikuje się ze swoimi klientami.” Janusz Ryś, prezes PKL dodał: „W imieniu całego zarządu chciałbym podziękować Mid Europa za silne wsparcie strategiczne oraz zaangażowanie kapitałowe, które sprawiło, że PKL jest obecnie czołowym graczem na polskim rynku turystyki. Chciałbym równocześnie powitać naszego nowego akcjonariusza, PFR, który ze względu na długoterminowy horyzont inwestycyjny jest w bardzo dobrej pozycji, żeby kontynuować realizację ambitnej strategii wzrostu PKL.” Doradcami dla Mid Europa byli: Rothschild & Co (doradca transakcyjny), CMS (doradca prawny), PwC (doradca finansowy) oraz EY (doradca podatkowy). Za przeprowadzenie transakcji po stronie Mid Europa Partners odpowiedzialni byli: Dominika Kozłowska-Łogin, Marek Rodak oraz Przemysław Krenczyk. Transakcję wspierał Zbigniew Rekusz, Starszy Doradca Mid Europa Partners, który pozyskał inwestycję oraz odpowiadał za jej monitoring”


Burmistrz Zakopanego powiedział, że przejęcie kolejki linowej na Kasprowy Wierch przez Polski Fundusz Rozwoju jest korzystne nie tylko dla Zakopanego, ale i dla całej Polski.
Burmistrz Leszek Dorula powiedział TVP Info, że decyzja ta przyczyni się do rozwoju miasta i Podhala. “Jestem wdzięczny i rządowi, i wszystkim tym osobom, które się do tego przyczyniły, bo naprawdę robiliśmy przez ostatnie trzy – cztery lata wszystko, żeby to się udało” – oświadczył burmistrz. Dodał, że społeczność Zakopanego nie mogła się pogodzić z prywatyzacją kolejki w 2013 roku i starała się ją odzyskać.

 

RED. AIP/IAR/TVP Info/Siekaj/as

 

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0