HomeCiekawostki

Polski aktor Tomasz Kot zaczyna podbijać międzynarodowy rynek filmowy

Polski aktor Tomasz Kot zaczyna podbijać międzynarodowy rynek filmowy

Po międzynarodowym sukcesie „Zimnej wojny” polski aktor Tomasz Kot jest angażowany do coraz większej ilości zagranicznych produkcji. Obecnie pracuje przy kilku filmach, w których gra główne role.

Najważniejszy z nich to brytyjski obraz „Nikola” opowiadający o życiu słynnego naukowca – Nikoli Tesli. Fabuła filmu skupia się na jednym z najważniejszych eksperymentów w jego karierze, który za jego życia został uznany za nieudany. Produkcja ma mieć jednak szersze tło i ma pokazać również finansowe problemy i wewnętrzne konflikty naukowca. „Szanowni! Szczęśliwy jestem baaardzo a serce mi bije tak samo jak przed „Skazanym na bluesa” i „Bogami”! Jest moc!” – napisał polski aktor na swoim Instagramie.

 

– Nikola Tesla był jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych umysłów początku XX w. Na wiele sposobów przyczynił się do stworzenia współczesnego świata z elektrycznymi samochodami, internetem i błyskawiczną komunikacją. Był też złożonym i niezwykłym człowiekiem. Tomasz jest wspaniałym aktorem, kiedy zobaczyłem jego niesamowitą grę w „Zimnej wojnie”, nie miałem wątpliwości, kto powinien wcielić się w Teslę – powiedział reżyser i scenarzysta filmu, Anand Tucker w magazynie „Deadline”. Kolejnym filmem, nad którym pracuje Kot jest czesko-słowacki thriller science-fiction – „Restore Point”. Jego akcja rozgrywa się w Europie w 2038 roku, kiedy eksperymenty naukowe sprawiły, że ludzie potrafią… zmartwychwstawać. Pewnego dnia policja znajduje zwłoki pewnej pary, ale tylko jedno z małżonków udaje się przywrócić do świata żywych.

 

Zagadkę ma rozwikłać wyznaczona do tej sprawy pani detektyw. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Phyllis Dorothy James. Twórcą „Restore Point” jest Robert Hloz, a scenarzystą – Tomislav Cecka. Zdjęcia ruszą w przyszłym roku na Słowacji, a nad pracą będą czuwać trzy studia – czeskie Film Kolektiv, słowackie D.N.A. Production i Film Produkcja z Polski. Dialogi w filmie prowadzone będą po angielsku. Tomasz Kot zagra także w hiszpańskim filmie „A Perfect Enemy”. To nowe dzieło cenionego na iberyjskim rynku reżysera Kike Maillo, znanego z takich filmów, jak „Eva”, „Toro” czy „Powołanie”.

 

Będzie to ekranizacja bestsellerowej powieści Amelie Nothomb – „Kosmetyka wroga”. Polski aktor poinformował o tym angażu również poprzez swojego Instagrama. Pod jego wpisem posypały się gratulacje ze strony kolegów i koleżanek aktora z różnych krajów. Partnerka Kota będzie młoda aktorka Athena Strates. Głównym bohaterem filmu jest odnoszący sukcesy architekt Jeremy Angust, który zostaje zaczepiony przez rozmowną kobietę o imieniu Texel Textor na lotnisku w Paryżu. Z tego powodu mężczyzna spóźnia się na swój lot. Kobieta wydaje się wyrzutkiem, który w desperacji szuka kogoś, kto się nią zainteresuje.

 

Chociaż spotkanie jest przypadkowe, jego natura wkrótce zamienia się w coś znacznie bardziej złowieszczego. W Polsce kręcono w tym roku amerykański film „Warning” Agathy Alexander – i tam również zagrał Tomasz Kot. Będzie to thriller science-fiction, który ma trzymać widza w napięciu od początku do końca. Według oficjalnego opisu obraz ma „badać sens życia na podstawie przeplatających się historii różnych bohaterów osadzonych w realiach Ziemi z niedalekiej przyszłości”. Partnerem polskiego aktora jest tutaj syn Arnolda Schwarzeneggera – Patrick. W filmie zobaczymy też Charlotte Le Bon, Thomasa Jane’a oraz Annabelle Wallis. – Reżyserka jest niezwykła.

 

Agata Alexander – Polka, która bardzo długo mieszkała w Szwecji, a potem w Stanach i widać w niej sporo zmiksowanych horyzontów. Jej spojrzenie na naszą rzeczywistość było niesamowite, bo ona dostrzegła w naszym socrealizmie gotowe science-fiction – mówi aktor w Onecie.

 

aip

COMMENTS