Polska zwornikiem między Europą a USA? Morawiecki: “Na rzecz takiego scenariusza pracujemy”

Polska zwornikiem między Europą a USA? Morawiecki: “Na rzecz takiego scenariusza pracujemy”

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla “Gazety Polskiej” wskazuje, że drogi Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych “zaczęły się dość mocno rozchodzić”. “Teraz od nas zależy, czy zbudujemy sobie pozycję zwornika, integratora pomiędzy tymi dwoma obszarami, czy będziemy w niekomfortowej sytuacji ciągłego manewrowania między nimi” – powiedział szef rządu. Zadeklarował, że celem jego gabinetu jest bezwzględnie bycie integratorem. Rola ta, według niego, wiąże się z dużą szansą dla naszego kraju. “Na rzecz takiego scenariusza pracujemy” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier pytany był też o sprawę nowelizacji ustawy o IPN. Podkreślił, że intencje przy jej uchwalaniu były jasne – chodziło o prawdę historyczną, honor i uczciwość. “Nasza dyplomacja podejmuje bardzo intensywne wysiłki w celu zminimalizowania napięć wywołanych przez tę zmianę prawną. Tłumaczymy, pokazujemy na konkretach, dlaczego musieliśmy działać, ale też nie zamierzamy wycofać się z obrony dobrego imienia Polski” – powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki odniósł się także do prowadzonego przez Komisję Europejską wobec Polski postępowania z artykułu 7. unijnego traktatu, dotyczącego naruszenia praworządności. “Łatwiej się negocjuje z Polską i wymusza na Polsce pewne rozwiązania, jak jest ona wciśnięta «w kąt»” – powiedział premier. “W związku z tym uczymy się żyć z artykułem 7.” – dodał. Mateusz Morawiecki dodał, że dokonano zmian, które są bardzo pozytywnie ocenione przez przewodniczącego Komisji Europejskiej oraz coraz liczniejszą grupę państw członkowskich. “Widzą naszą dobrą wolę i nie tylko gotowość do dialogu, lecz także realne i konkretne działania legislacyjne” – powiedział szef rządu. Zaznaczył, że to jednak nie przesądza o dalszym scenariuszu działań wobec Polski.
Mateusz Morawiecki, pytany o sprawę reformy sądów, uwag Unii Europejskiej i oporu środowiska przeciwko tej reformie, powiedział, że będzie zachęcał wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa do bardzo uważnego przyjrzenia się sądowi w Krakowie. “Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza” – powiedział premier.
Cała rozmowa z Mateuszem Morawieckim – w “Gazecie Polskiej”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/”Gazeta Polska”/vey/dyd

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0