9.4 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Polska została wybrana niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ – zdecydowało o tym piątkowe głosowanie w Nowym Jorku.

– Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych może dać nam dużo albo nic – to zależy od programu i priorytetów Polski – uważa były wiceszef MSZ dr Paweł Kowal.

– Polska dyplomacja w ostatnich miesiącach pracowała intensywnie w celu uzyskania poparcia państw Organizacji Narodów Zjednoczonych dla naszej kandydatury. Niezależnie od wyniku, kampania już jest sukcesem, bo zaczęliśmy działać globalnie i jesteśmy postrzegani jako wiarygodny partner – przekonywał w tym tygodniu w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
Polska została po raz szósty w historii niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na dwuletnią kadencję od 2018 roku. Ostatni raz miało to miejsce 20 lat temu.
– Informacje z Nowego Jorku są uspakajające – mamy formalne poparcie, niezbędne do uzyskania miejsce w Radzie Bezpieczeństwa – mówił w piątek szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak zaznaczył, głosowanie jest tajne i jego wyniki będą niepewne do samego końca. – Pan prezydent oczekuje wiadomości z Nowego Jorku z uwagą dlatego, że w ostatnich miesiącach poświęcił bardzo dużo czasu kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa – tłumaczył. Szczerski przekonywał, że wejście Polski do Rady Bezpieczeństwa może stworzyć „nową płaszczyznę relacji nie tylko z Francją, Wielką Brytanią czy USA, ale także Rosją i Chinami. – To buduje oczywisty kanał komunikacji pomiędzy członkami Rady – wyjaśniał Szczerski.
Dzięki obecności w organie ONZ Polska będzie mogła kształtować agendę prac Rady Bezpieczeństwa i proponować tematy jakie mają być poruszane. Jednym z nich ma być kwestia katastrofy smoleńskiej i współpracy na tym tle z Rosją. – Każda sprawa dotycząca bezpieczeństwa międzynarodowego jest warta podniesienia na Radzie Bezpieczeństwa – przyznał Szczerski pytany przez dziennikarzy o kwestię śledztwa związanego z katastrofą.
– Można poruszyć ten temat, ponieważ Polska będzie zasiadać razem z Rosją na bardzo wysokim szczeblu, jakim jest Rada Bezpieczeństwa. Jednak przypomnę, że obietnice włączenia tematu katastrofy smoleńskiej do agend szczytów NATO-Rosja zakończyła się fiaskiem – powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press były wiceminister MSZ dr Paweł Kowal.
– Miejsce w Radzie Bezpieczeństwa może dać nam dużo albo nic – to zależy od forsowanego przez Polskę programu – uważa Kowal. Według niego, miejsce w Radzie to nie tylko prestiż. – Polska będzie mogła pośredniczyć w rozmowach na temat bezpieczeństwa pomiędzy krajami członkowskimi ONZ – wyjaśnia.
Rada Bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych organów ONZ. W jego skład wchodzi pięciu stałych członków (Chiny, Francja, Rosja, USA i Wielka Brytania) oraz 10 niestałych (aktualnie m.in.: Etiopia, Egipt, Szwecja, Japonia, Włochy,Senegal i Ukraina). Główne zadania Rady to utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie.
Przypomnijmy, że każdy z pięciu stałych członków ma prawo weta.

(AIP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520