1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Polska złożyła skargę do TSUE ws. tzw. ACTA2

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w sprawie dyrektywy o prawach autorskich – poinformowała Polskie Radio rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. Złożenie formalnej skargi polskiego rządu na tzw. ACTA2 zapowiedział wczoraj wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Nowe regulacje, przyjęte pod koniec marca przez Parlament Europejski, mają zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie.

Dyrektywa, w zamyśle i w ocenie zwolenników regulacji, ma lepiej chronić własność intelektualną twórców. Natomiast krytycy nazywają przepisy mianem ACTA2 i obawiają się cenzury w internecie. Zwolennicy odpowiadają, że dozwolone będzie rozpowszechnianie treści w celu np. udostępniania cytatów, parodii czy memów.

W ocenie wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, najwięcej wątpliwości budzi artykuł 17. (poprzednio 13.) dyrektywy, dotyczący filtrowania treści. Przerzuca on na duże serwisy internetowe, takie jak Youtube czy Facebook, odpowiedzialność za pilnowanie przestrzegania praw autorskich w treściach zamieszczanych przez użytkowników.
„Ten artykuł jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE dot. wolności słowa, idei, kreowania nowych treści” – wyjaśniał minister kultury. Zdaniem wicepremiera Piotra Glińskiego, regulacja jest nieprecyzyjna i daje możliwość interpretacji w obie strony.

Dziś w radiowej Trójce były szef MSZ i kandydat PiS do europarlamentu Witold Waszczykowski powiedział, że wejście w życie dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym może bardzo skomplikować działalność w internecie, zwłaszcza młodych ludzi. Witold Waszczykowski podkreślił, że należy zapobiegać wprowadzeniu nowych regulacji. „Mamy trzy możliwości, aby walczyć z ACTA2: zaskarżyć dyrektywę, próbować ją nowelizować w nowym składzie Parlamentu Europejskiego lub (…) uchwalić ją według własnych rozwiązań” – mówił w Trójce były szef dyplomacji.

Państwa Unii Europejskiej mają dwa lata na wdrożenie dyrektywy. Poza Polską nie poparły jej Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg.

 

***

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że Polska złożyła skargę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie dyrektywy o prawach autorskich, bo widzi w jej zapisach zagrożenie dla wolności wypowiedzi w internecie.

W rozmowie z TVP Info Konrad Szymański tlumaczył, że zapisy tzw. ACTA 2 zobowiązują państwa członkowskie Unii Europejskiej do przyjęcia rozwiązań zapobiegających umieszczaniu w sieci treści, które z jakąś dozą prawdopodobieństwa mogą naruszać czyjeś prawa autorskie. „To jest system, który może skutkować przyjęciem regulacji analogicznych do cenzury prewencyjnej. Cenzura prewencyjna z oczywistych powodów jest zabroniona nie tylko w polskiej konstytucji, lecz także w traktatach i Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej” – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Jak dodał, z tymi argumentami polska strona udaje się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, by wysłuchać opinii sądu, czy tego typu regulacje mogą być realne w UE.

Unijna dyrektywa o prawach autorskich ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Na wdrożenie przepisów państwa Wspólnoty mają dwa lata.
Nowych przepisów nie poparły w głosowaniu Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/hm/zr

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ # Karol Darmoros/ap/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520