Polska zbrojeniówka pochwaliła się nowym wozem opancerzonym. Premiera KTO Rosomak

Polska zbrojeniówka pochwaliła się nowym wozem opancerzonym. Premiera KTO Rosomak

Polska zbrojeniówka pochwaliła się nowym wozem opancerzonym. Premiera KTO Rosomak w wersji wozu dowodzenia odbyła się na trwających w Kielcach targach obronnych. 

Firma Rosomak S.A., wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, nowy produkt prezentuje publicznie po raz pierwszy. Wóz kształtem przypomina Rosomaka w wersji do ewakuacji medycznej. Do pojazdu dołożono specjalne maskowanie oraz nowoczesne systemy łączności – mówi Michał Rumin z Rosomak S.A.

Wóz dowodzenia będzie służył do zarządzania kompanią działającą w warunkach polowych. Od Rosomaka w podstawowej wersji będzie się różnił przede wszystkim wyposażeniem wewnątrz przedziału desantowego. To tam zamontowano jeden z najlepszych systemów teleinformatycznych. Pozostałe parametry, jak trakcja czy pancerz będą takie same, jak w klasycznych transporterach.

Umowę na dostawę siedmiu wozów dowodzenia na platformie Rosomaka resort obrony podpisał w marcu tego roku. Pojazdy trafią do Elbląga do wielonarodowej dywizji. Jest to natowska struktura, której państwem ramowym została Polska.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód z Elbląga, które gotowość operacyjną ma osiągnąć na koniec roku, będzie koordynować działania grup bojowych działających w Polsce i państwach bałtyckich, w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Wielonarodowa dywizja będzie mogła być też wykorzystana w razie sytuacji kryzysowej do prowadzenia działań obrony kolektywnej zgodnie z artykułem 5. Traktatu Waszyngtońskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/A.Drążkiewicz/af/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0