HomeTechnologie

Polska zbrojeniówka pochwaliła się nowym wozem opancerzonym. Premiera KTO Rosomak

Polska zbrojeniówka pochwaliła się nowym wozem opancerzonym. Premiera KTO Rosomak

Polska zbrojeniówka pochwaliła się nowym wozem opancerzonym. Premiera KTO Rosomak w wersji wozu dowodzenia odbyła się na trwających w Kielcach targach obronnych. 

Firma Rosomak S.A., wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, nowy produkt prezentuje publicznie po raz pierwszy. Wóz kształtem przypomina Rosomaka w wersji do ewakuacji medycznej. Do pojazdu dołożono specjalne maskowanie oraz nowoczesne systemy łączności – mówi Michał Rumin z Rosomak S.A.

Wóz dowodzenia będzie służył do zarządzania kompanią działającą w warunkach polowych. Od Rosomaka w podstawowej wersji będzie się różnił przede wszystkim wyposażeniem wewnątrz przedziału desantowego. To tam zamontowano jeden z najlepszych systemów teleinformatycznych. Pozostałe parametry, jak trakcja czy pancerz będą takie same, jak w klasycznych transporterach.

Umowę na dostawę siedmiu wozów dowodzenia na platformie Rosomaka resort obrony podpisał w marcu tego roku. Pojazdy trafią do Elbląga do wielonarodowej dywizji. Jest to natowska struktura, której państwem ramowym została Polska.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód z Elbląga, które gotowość operacyjną ma osiągnąć na koniec roku, będzie koordynować działania grup bojowych działających w Polsce i państwach bałtyckich, w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Wielonarodowa dywizja będzie mogła być też wykorzystana w razie sytuacji kryzysowej do prowadzenia działań obrony kolektywnej zgodnie z artykułem 5. Traktatu Waszyngtońskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/A.Drążkiewicz/af/kano

COMMENTS