16.9 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Polska zastosuje się do ostatecznej decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska zastosuje się do ostatecznej decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej. Taką informację przekazał w rozmowie z IAR rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka, powołując się na słowa ministra Henryka Kowalczyka.

Dziś rzecznik generalny Trybunału ocenił, że Polska naruszyła unijne prawo w Puszczy Białowieskiej decydując się na karczowanie drzew. Opinia rzecznika nie ma wiążącego charakteru, ale w większości przypadków sędziowie podzielają ją podczas wydawania orzeczenia. Ostatecznej decyzji w tej sprawie należy się spodziewać za kilka tygodni.
Ministerstwo Środowiska zapoznaje się teraz z opinią rzecznika Trybunału, ale już możemy zadeklarować, że na pewno zastosujemy się do ostatecznego wyroku – mówi rzecznik resortu Aleksander Brzózka.
Rzecznik poinformował też, że jutro minister Henryk Kowalczyk i dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny jadą do Brukseli. Minister Kowalczyk spotka się z unijnym komisarzem do spraw środowiska Karmenu Vellą i będzie z nim rozmawiał między innymi o przyszłości Puszczy Białowieskiej. Rzecznik przypomniał też, że ma powstać zespół ekspercki, który opracuje długofalowy plan dla puszczy.
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości podzielił argumentację Komisji Europejskiej, która zarzuciła Polsce złamanie dwóch dyrektyw – siedliskowej i ptasiej. Podjęte decyzje w Puszczy – jak napisał rzecznik Yves Bot – mogą doprowadzić do pogorszenia stanu terenów rozrodu gatunków chronionych.

 


 

Komisja Europejska poinformowała, że sprawdza, czy w Puszczy Białowieskiej jest przestrzegany zakaz karczowania drzew. Dodała, że nie będzie komentować opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości, który ocenił, że Polska naruszyła unijne prawo decydując się na wycinkę.

Rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio powiedział, że Polska poinformowała Brukselę o wstrzymaniu prac, zgodnie z ubiegłorocznym nakazem wydanym przez Trybunał Sprawiedliwości. „Monitorujemy przestrzeganie wydanych środków nadzwyczajnych” – dodał. Nieoficjalnie urzędnicy w Komisji mówią, że wyjaśnienia rządu w Warszawie są satysfakcjonujące i wynika z nich, że Polska dostosowała się do orzeczenia wydanego w ubiegłym roku – wycofała ciężki sprzęt i zaprzestała wycinki. A zatem Komisja Europejska nie będzie wnioskować o kary dla Polski. To oznacza, że nawet jeśli Trybunał Sprawiedliwości podzieli rzecznika generalnego i uzna, że Polska złamała unijne prawo, nie będzie to skutkowało żadnymi sankcjami pod warunkiem, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie zostanie wznowiona. Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował dziś, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału Sprawiedliwości. Zapewnił też, że Puszcza Białowieska jest dla Polski obszarem wyjątkowo cennym. Dodał, że wszelkie działania były podejmowane z troski o zachowanie go w jak najlepszym stanie dla obecnych i przyszłych pokoleń.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zr

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520