14.3 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Polska zaproponowała kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na unijnego komisarza

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska zaproponowała kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na unijnego komisarza. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym po spotkaniu z przewodniczącą elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Szef polskiego rządu powiedział, że kandydatura szefa gabinetu prezydenta, została wypracowana we współpracy z Andrzejem Dudą: „W dialogu z panem prezydentem wysunęliśmy kandydaturę osoby, która doskonale zna reali Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że będzie to bardzo dobry komisarz w tworzącym się Kolegium Komisarzy Komisji Europejskiej” – powiedział Mateusz Morawiecki.
Głównymi tematami spotkania Mateusza Morawieckiego i Ursuli von der Leyen były źródła dochodów dla Unii Europejskiej, migracja, handel oraz obsada stanowisk w strukturach europejskich. Rozmowa trwała ponad dwie godziny. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej będzie dla Polski znakomitym partnerem do współpracy.
Premier spotkał się w Warszawie z przewodniczącą elekt Komisji Europejskiej, której kandydaturę tydzień temu zatwierdził Parlament Europejski.
Przed rozpoczęciem rozmów Ursula von der Leyen wymieniała trzy kwestie, które chciała poruszyć na spotkaniu: zrównoważony rozwój, dobrobyt i bezpieczeństwo. Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej wskazała, że istotne jest zajęcie się zmianami klimatu, jej zdaniem należy postawić na czystą technologię. Do tego potrzebne są duże inwestycje w regionach. Zaznaczyła, że ważne jest, by koncentrować się na małych i średnich przedsiębiorstwach, które są kręgosłupem naszej gospodarki. W kwestii bezpieczeństwa Ursula von der Leyen zaznaczyła, że wspólna obrona zawsze w głównej mierze będzie spoczywała na barkach NATO. Podkreślała, że to jest najsilniejszy sojusz na świecie.
Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej mówiła też o szacunku do historii Polski. „Nigdy nie zapomnę tego podziwu i szacunku, który wzbudzał w nas ruch Solidarności, widzieliśmy jak Polska walczyła o swoją wolność” – mówiła przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej.
Jednym z tematów rozmowy był przyszły kształt Komisji Europejskiej oraz teki, jakie mogłoby przypaść Polakom i innym nacjom z Europy środkowej i wschodniej. Premier Morawiecki zaznaczył, że Polsce zależy na objęciu sektorów gospodarczych i infrastrukturalnych, które pozwolą na tworzenie przepisów umożliwiających szybki i sprawiedliwy rozwój państw całej wspólnoty. „Chodzi mi o takie dyrekcje w Komisji Europejskiej, które mają jak największe znaczenie w realnej polityce” – podkreślał premier.
Wśród tematów poruszanych w trakcie rozmowy pojawiła się również sprawa finansów UE. Premier powiedział Ursuli von der Leyen, w jaki sposób w Polsce uszczelniono podatek VAT i w jaki sposób zwiększono dochody z podatku CIT. Matusz Morawiecki podkreślał, że to ważna sprawa zwłaszcza w obliczu brexitu, który wiąże się ze zmniejszeniem unijnego budżetu: „Roczny budżet Unii Europejskiej, który jest dystrybułowany na wszystkie kraje członkowskie, to około 150-155 miliardów euro. Tymczasem zgodnie z analizami Komisji Europejskiej, z tytułu luki w podatku VAT w całej Unii kraje członkowskie tracą kwotę bardzo podobnych rozmiarów, też około 155 miliardów euro” – powiedział premier Morawiecki.
W rozmowie poruszano także zagadnienie bezpieczeństwa w Unii. Szef rządu zaznaczył, że Ursula von der Leyen dostrzega wiele zagrożeń dla Unii Europejskiej, wśród których wymienił niebezpieczeństwa płynące z Bliskiego Wschodu, ze strony Rosji, zagrożenia technologiczne czy inne płynące z Dalekiego Wschodu, ze strony Chin. Według Mateusz Morawieckiego ” wszystkie te zagrożenia są przez panią przewodnicząca dostrzegane. Wierzę, że będą właściwie zaadresowane w ramach polityki nowej Komisji Europejskiej” – powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier Morawiecki, zapytany o procedurę ochrony praworządności, którą Unia Europejska wszczęła wobec Polski, powiedział, że Ursula von der Leyen podczas rozmowy nie poruszała tej kwestii.
Przewodnicząca elekt dziś odwiedziła Warszawę, była to druga europejska stolica, którą Ursula von der Leyen odwiedziła po wyborze na szefa Komisji Europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./mk/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520