Do Wietrznego Miasta przybyła już 9-osobowa polska misja medyczna z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Misja odbywa się w ramach powstałego w 1993 r. Programu Partnerstwa Polskich Sił Zbrojnych z Gwardią Narodową stanu Illinois (ILNG).
Polską delegację medyczną na lotnisku Midway powitali Gen. Cezary Wisniewski, Attache Wojskowy przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz generał Richard Neely, dowódca Gwardii Narodowej w Illinois. Polska delegacja medyczna będzie przebywać w Chicago i w stanie Illinois w dniach 23 kwietnia – 2 maja 2020 r.
„Jesteśmy podekscytowani w związku z wizytą zespołu polskich lekarzy. Ich wiedza i umiejętności pozwolą nam zrozumieć specyfikę pracy oraz technikę działań, nabyte przez nich podczas misji we Włoszech” – powiedział generał Richard Neely
W opublikowanym komunikacie prasowym ILNG podkreśla, że partnerstwo to jest jednym z najstarszych i najsolidniejszych związków partnerskich armii amerykańskiej doświadczonych m.in. w operacjach wojskowych w Iraku i Afganistanie. Współpraca ILNG z polskimi siłami zbrojnymi trwa od 26 lat. Generał Neely odwiedził Polskę kilka tygodni temu.
Minister Obrony Narodowej RP Mariusz Błaszczak wskazał, że celem misji jest przede wszystkim zdobycie niezbędnego doświadczenia, które będzie można wykorzystać przy leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce. „Chcemy też wesprzeć naszych sojuszników w walce z epidemią”.
Do Chicago wyleciała właśnie 9 osobowa grupa medyków z @WIMWarszawa. Celem jest przede wszystkim zdobycie niezbędnego doświadczenia, które będzie można wykorzystać przy leczeniu pacjentów zakażonych #koronawirus. Chcemy też wesprzeć naszych sojuszników w walce z epidemią. pic.twitter.com/9t5zRRgScE
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) April 23, 2020
Konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki powiedział: „Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi rozprzestrzeniania się koronawirusa w stanie Illinois, silne sojusze, mądre decyzje i zdecydowane wysiłki mają ogromne znaczenie. Dlatego polskie wojskowe służby medyczne są tutaj, aby nieść potrzebną pomoc”.
Polecamy: „Wiem jak bardzo chcemy powrotu do normalnego życia. Jednak musimy się jeszcze poświęcić i nadal dostosowywać się do ograniczeń „ – powiedział gubernator J.B. Pritzker
Gubernator stanu Illinois JB Pritzker stwierdził: „Cieszymy się na przyjęcie lekarzy z Polski i wyciągnięcie wniosków z ich doświadczeń w prowadzeniu działań związanych z leczeniem koronawirusa zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Illinois i Polska od dziesięcioleci utrzymują silne relacje, a kontynuując współpracę, możemy pomóc uratować życie mieszkańcom Illinois”.
„Wsparcie polskiego wojska dla nas tutaj w Illinois podczas globalnej pandemii jest dowodem głębokości i zaangażowania po obu stronach naszego partnerstwa z Polską” – powiedział dowódca ILNG gen. bryg. Richard R. Neely. „Cenimy sobie wieloletnią, trwałą przyjaźń, którą nawiązaliśmy z Polską od ponad 26 lat. Żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois walczyli ramię w ramię z polskimi żołnierzami w Iraku i Afganistanie, a teraz razem walczymy z zupełnie innym typem wroga”.
Polski zespół medyczny z Wojskowego Instytutu Medyczny z Warszawy będzie obserwował, doradzał i asystował w chicagowskich placówkach medycznych. Polski personel medyczny posiada szerokie kompetencje w intensywnej terapii, kardiologii, opiece pielęgniarskiej i medycynie ratunkowej.
Należy także dodac, że w Polsce stacjonuje obecnie 4,000 amerykańskich żołnierzy.
Polska misja medyczna w Chicago była jednym z tematów rozmów prezydenta Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w sobotę, 18 kwietnia. Ważność tej misji dostrzegł także Szef NATO – Stoltenberg, który opublikował krótki wpis na ten temat na Twiterze, pisąc, że „to wspaniałe, że lekarze z Warszawy pomagają kolegom z Chicago.”
Tekst opr. Andrzej Mikołajczyk / Foto Twitter