HomeCiekawostki

Polska wieś szybko się bogaci, jednak pod wieloma względami wciąż odstaje od poziomu innych krajów Unii Europejskiej [RAPORT]

Polska wieś szybko się bogaci, jednak pod wieloma względami wciąż odstaje od poziomu innych krajów Unii Europejskiej [RAPORT]

Polska wieś szybko się bogaci, jednak pod wieloma względami wciąż odstaje od poziomu innych krajów Unii Europejskiej – to wnioski z ,,Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2018″. Publikacja od dziesięciu lat przygotowywana jest na zlecenie Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i zawiera szczegółowe dane na temat przemian demograficznych, ekonomicznych i społecznych.

Jak podkreśla prezes Fundacji, Monika Szymańska, celem raportu jest upowszechnianie wiedzy o polskiej wsi i rolnictwie oraz pokazanie jej na tle innych krajów Unii. ,,Raport jest napisany przystępnym językiem i kierujemy go do szerokiego grona odbiorców. To źródło wiedzy nie tylko dla naukowców, ale także przedstawicieli samorządów, doradztwa rolniczego, czy przedsiębiorców wiejskich” – dodaje prezes Fundacji.

Jak podkreślają twórcy raportu, czas po wejściu Polski do Unii Europejskiej to najkorzystniejszy okres dla polskiej wsi. Doktor Iwona Nurzyńska, współautorka raportu, wskazuje, że w tym czasie dochody mieszkańców wsi wzrosły o ponad 78 procent. ,,Ta dynamika wzrostu była znacznie większa, niż w przypadku dochodów mieszkańców miast” – dodaje.

Z raportu wynika, że mieszkańcy wsi żyją dłużej i są bardziej religijni. Maleje także skala ubóstwa na wsi – w ciągu dziesięciu lat o ponad siedem procent. Zmniejsza się też dystans między wsią a miastem, jeśli chodzi o standard życia i wykształcenie. Niestety – jak wskazuje współautor raportu, profesor Walenty Poczta, wciąż polska wieś pod wieloma względami musi doganiać Europę. ,,Polskie rolnictwo na tle krajów Unii Europejskiej, na przykład Niemiec, Holandii czy Danii, posiada gorszą strukturę obszarową, znacząco niższą wydajność pracy, a także niższą produktywność ziemi” – dodaje prof. Walenty Poczta.

Dziesiąta edycja ,,Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2018″ – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, została wzbogacona o dodatkowy rozdział poświęcony historii polskiej wsi na przestrzeni minionych stu lat.

Raport jest dostępny w wersji drukowanej, a także na stronie www.fdpa.org.pl

IAR/K.Radzimirska/to/

COMMENTS