20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Polska stanie przed trybunałem Sprawiedliwości UE za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Europejska pozwała dziś Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Przyczyna takiej decyzji to wycinka drzew prowadzona w Puszczy Białowieskiej. Grożą nam wysokie kary finansowe.

 

Oznacza to również, że komisja domaga się natychmiastowego wstrzymania trwającej obecnie wycinki. Wcześniej polski rząd wyjaśniał, że usunięcie części drzew jest konieczne, bo zostały one zaatakowane przez kornika. Jednak komisja odrzuciła takie tłumaczenie.

Ostateczna decyzja w sporze pomiędzy polskim rządem i Komisją Europejską należy teraz do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Problem w tym, że wydanie werdyktu przeciętnie zajmuje sędziom tego trybunału od roku do dwóch lat. A przez ten czas polski rząd mógłby wyciąć, zagrożony, według jego urzędników, obszar Puszczy Białowieskiej.

Dlatego komisja pragnie, żeby do wydania ostatecznego werdyktu przez luksemburski trybunał, Polska wstrzymała wycinkę. W tym celu zamierza zwrócić się do Trybunału, aby nakazał naszemu rządowi natychmiastowe wstrzymanie wycinki, pod groźbą wysokich kar pieniężnych.

W praktyce luksemburskiego trybunału,  poprzednie tego rodzaju prośby były rozpatrywane dość szybko. Dlatego ich decyzję możemy poznać w ciągu najbliższego miesiąca. Natomiast na ostateczny werdykt poczekamy znacznie dłużej. W przypadku gdyby jego sędziowie stwierdzili, że Polska naruszyła unijne prawo w sprawach dotyczących prowadzonej wycinki w Puszczy Białowieskiej, naszemu krajowi grożą bardzo wysokie kary finansowe.

Przypomnijmy, że przedmiotem prowadzonego przez Trybunał Sprawiedliwości postępowania będzie prawie trzykrotne zwiększenie liczby wycinanych drzew w Nadleśnictwie Białowieża. Dokładnie chodzi o zamiar wycięcia aż 150 tys. metrów sześciennych drzew, zamiast 60 tysięcy. Takie działania są, zdaniem ministra ochrony środowiska Jana Szyszko, niezbędne w celu walki z kornikiem.

Natomiast według Komisji Europejskiej taka wycinka może spowodować nieodwracalne straty w różnorodności biologicznej Puszczy Białowieskiej. Wpłynie niekorzystnie na siedliska zwierząt i innych gatunków chronionych.

(AIP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520