Polska rodzina wyda na wyprawkę szkolną średnio 1700 złotych – pokazuje najnowszy raportu firmy doradczej Deloitte. Badanie przeprowadzono na grupie ponad tysiąca rodzin, które mają dzieci w wieku od 6 do 19 lat. Wynika z niego, że niemal 70 procent Polaków zamierza zrobić zakupy szkolne w sierpniu, a najwięcej osób – pod koniec miesiąca. Rodzice z jednym dzieckiem na wyprawkę wydadzą prawie 1400 złotych, a z trojgiem dzieci – ponad 2 700 złotych. Jedna trzecia rodziców deklaruje, że przed początkiem roku szkolnego wyda więcej pieniędzy niż rok temu. Coraz częściej kupujemy gadżety elektroniczne, jak smartwatche, e-booki i tablety.
Dyrektor w dziale strategii Deloitte Jan Kisielewski mówi, że „najbardziej absorbującą finansowo pozycją w badaniu są ubrania. Chodzi zarówno o ubrania codzienne, jak i te potrzebne na zajęcia sportowe. Na drugim miejscu znajdują się podręczniki. Choć w części szkół podstawowych uczniowie korzystają z tak zwanego darmowego podręcznika, to badanie objęło też uczniów szkół średnich, gdzie koszt książek jest znaczący”, wyjaśnia Jan Kisielewski. „Na trzeciej pozycji są to rzeczy, które najbardziej kojarzą się ze szkołą, czyli podręczniki, zeszyty, kredki, farby i tak dalej”, wymienia dyrektor.
Dyrektor w dziale strategii Deloitte Patrycja Venulet mówi, że rodzice na zakupy wybierają zarówno sklepy internetowe, jak i stacjonarne. „Jeżeli chodzi o sklepy stacjonarne to najczęściej są to dyskonty, hipermarkety, sieciówki odzieżowe i księgarnie. W internecie to szersza gama, – przeglądamy we wszystkich możliwych miejscach, szukamy inspiracji, a później przenosimy się z tymi zakupami do offline’u, czyli do sklepów tradycyjnych”, wyjaśnia Patrycja Venulet.
Według badania przeciętna rodzina wydaje na wyprawkę o 200 dolarów mniej od tej z USA. Amerykanie więcej pieniędzy przeznaczają na ubrania, a Polacy na artykuły szkolne, jak książki i zeszyty.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Martyna Szymczakowska/ap/kj