Polska przygotowuje strategię wsparcia rozwoju sztucznej inteligencji

Polska przygotowuje strategię wsparcia rozwoju sztucznej inteligencji

Polska przygotowuje strategię wsparcia rozwoju programów sztucznej inteligencji – powiedział wiceminister cyfryzacji Karol Okoński. Resort chce współpracować w tej kwestii z innymi ministerstwami, instytucjami publicznymi, firmami oraz uczelniami.
“Europa widzi, że w kwestii inwestycji w rozwój sztucznej inteligencji jest z tyłu za Azją i Ameryką Północną” – mówi Polskiemu Radiu wiceminister Okoński. “Unia dostrzegając to, chce działać wspólnie – zwiększyć środki, które można pozyskiwać na badania naukowe, zachęca, by poszczególne kraje wykładały własne pieniądze, ale przede wszystkim chce stworzyć takie warunki, by zachęcić do większych inwestycji w dziedzinie SI prywatne firmy” – dodaje Karol Okoński.
Założeniem Komisji Europejskiej jest, by sektor prywatny i publiczny zwiększył wysokość inwestycji w sztuczną inteligencję do poziomu co najmniej 20 miliardów euro do roku 2020.
Profesor Jacek Koronacki – dyrektor Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk podkreśla, że zastosowań sztucznej inteligencji w życiu może być bardzo wiele. “Na przykład informatycznie wspomagane operacje, diagnostyka medyczna, czy produkcja dronów, które mogą rozsypywać pestycydy, pomagając rolnictwu” – mówi profesor Koronacki.
Dr Olaf Gajl, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji powiedział, że bez odpowiedniej strategii, w dziedzinie sztucznej inteligencji Polska stanie się niedługo trzecim światem.
Pierwsze plany stworzenia polskiej strategii mają być przedstawione do końca czerwca.
W Warszawie odbyła się dziś konferencja naukowa o przyszłości sztucznej inteligencji w Polsce, zorganizowana przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.
Według szacunków PricewaterhouseCoopers – globalnej sieci przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze – do 2030 roku sztuczna inteligencja ma przynieść światowej gospodarce ponad 15 i pół biliona dolarów,. To równowartość rocznego produktu krajowego brutto USA.

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0