-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Polska przestrzeń powietrzna ma być bardziej przyjazna dronom

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska przestrzeń powietrzna ma być bardziej przyjazna dronom. Ministerstwo Infrastruktury wydało nowe rozporządzenie, które ułatwia zdobycie pozwoleń na sterowanie dronami ważącymi do pięciu kilogramów. 
Nie będą już potrzebne zaświadczenia lekarskie, zniesiony został też wymóg ukończenia osiemnastu lat. Pojawić ma się też więcej miejsc na terenie kraju, w których takie pozwolenia będzie można zdobyć. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson uważa, że takie zmiany pomogą w rozwoju sektora dronów w Polsce: „Chcemy zdjąć jakiekolwiek bariery, jeśli chodzi o te branżę. Chodzi nam o to, żeby przepisy wspomagały biznes, ale oczywiście też, żeby były zachowane zasady bezpieczeństwa”- powiedział prezes ULC podczas konferencji prasowej.
Nowe rozporządzenie łagodzi również restrykcje związane w korzystaniem z profesjonalnych dronów, używanych na przykład do prowadzenia patroli czy nadzorowania sieci energetycznych. Skrócił się czas ubiegania się o pozwolenie na dalekie loty dronem, poza zasięg wzroku operatora. Dotąd trzeba było złożyć wniosek z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, teraz wystarczy tydzień. Nowe regulacje dają też dronom większą „niezależność” – będą mogły wykonywać sekwencję zaprogramowanych lotów bez ingerencji człowieka. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało równocześnie „białą księgę” w sprawie bezzałogowych statków powietrznych. W najbliższym czasie ma być konsultowana ze specjalistami w tej dziedzinie. Na jej podstawie mają w przyszłości powstać rządowe regulacje dotyczące dronów. „Drony to nie tylko prezent na komunie, to jest nowa dziedzina gospodarki, to wyścig, który się rozpoczął, w którym Polska zajmuje bardzo dobre miejsce” – mówił Mikołaj Wild, wiceminister Infrastruktury.
W ostatnich dniach Ministerstwo Infrastruktury powołało pełnomocnika do spraw bezzałogowych statków powietrznych, funkcję tę objęła Małgorzata Darowska. Jej zadaniem będzie koordynacja prac między ministerstwami a przedstawicielami rynku.
W Polsce około dziesięciu tysięcy osób zdobyło dotąd uprawienia do profesjonalnego kierowania dronami. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego na terenie naszego kraju regularnie lata około stu tysięcy dronów. Wojciech Skorupiński, entuzjasta i sprzedawca dronów, przekonywał w rozmowie z Polskim Radiem, że bezzałogowe statki powietrzne całkowicie zmieniły wiele branż: – Szczególnie jeśli mówi o filmowaniu ślubów, to ważniejsze od terminów jest to, czy są możliwe ujęcia z drona. Praktycznie każda ekipa filmowa w Polsce realizują na przykład teledyski używa dronów, bo jest to łatwiejsze logistycznie – dodaje Wojciech Skorupiński.
Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że dziś rynek dronów jest wart około 140 mln złotych. W ciągu najbliższych siedmiu lat ta wartość ma wzrosnąć do ponad trzech miliardów. Zdaniem specjalistów instytutu odpowiedni rozwój sektora dronów może doprowadzić do oszczędności dla gospodarki, wynoszących łącznie pół biliona złotych. Dziś w Polsce bez jakichkolwiek zezwoleń można latać dronami ważącymi do 600 gramów. Nie wolno jednak z takich urządzeń korzystać w miejscach, w których zagrażałyby one bezpieczeństwu – na przykład w pobliżu lotnisk.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Karol Surówka/Rita/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520