HomeŚwiat

Polska przekaże domy modułowe do Syrii i Grecji dla uchodźców

Polska przekaże domy modułowe do Syrii i Grecji dla uchodźców

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przekaże do Syrii i Grecji kilkaset domów modułowych. Mają one trafić do syryjskich uchodźców w prowincji Idlib, a także do greckich ośrodków dla migrantów.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński na konferencji powiedział, że wysyłka pomocy humanitarnej w tej formie wpisuje się w politykę pomagania bezpośrednio potrzebującym.

“Dlatego zdecydowaliśmy o przekazaniu tych komponentów do budowy, do wsparcia tworzenia bezpiecznego schronienia dla osób, które z powodu konfliktów zbrojnych, z powodu niebezpieczeństwa w ich krajach pochodzenia muszą uciekać ze swojego miejsca zamieszkania i potrzebują bezpiecznego schronienia” – wyjaśniał wiceminister Jabłoński.

Polityk dodał, że pandemia nie tylko nie unieważnia innych kryzysów, z którymi zmaga się świat, ale sprawia, że stają się one bardziej widoczne. Według niego w połączeniu z pogarszającą się sytuacją humanitarną w krajach takich jak Jemen, Syria czy Liban, stanowi to bezprecedensową próbę dla społeczności międzynarodowej.

Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że wysyłka domów modułowych do Grecji i Syrii wpisuje się w działania wspólnoty międzynarodowej na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, walki z ubóstwem, rozwoju społecznego, wspierania społeczności dotkniętych konfliktami zbrojnymi i bezpieczeństwa.

W konferencje prasowej w Ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzięli udział również minister do spraw Unii Europejskiej – Konrad Szymański, wiceminister MSWiA – Bartosz Grodecki oraz prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – Wojciech Wilk.

Jak poinformowało Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, pierwsza partia 156 domów modułowych zostanie wysłana konwojem do Aten. Greckie władze zdecydują o ich ostatecznej lokalizacji. Część z nich może trafić na wyspę Lesbos, gdzie w wyniku pożaru obozu dla migrantów dach nad głową straciło ponad 12 tysięcy ludzi.
W najbliższym czasie drogą morską do Syrii trafi około 500 domów. Zostaną one użyte w obozach dla uchodźców na granicy syryjsko-tureckiej.

Projekt o łącznej wartości 5,7 miliona złotych koordynuje ministerstwo spraw zagranicznych, a finansuje go Kancelaria Premiera. Wszystkie konstrukcje tymczasowych domów modułowych wysyłanych z Polski są niepalne i odporne na warunki atmosferyczne.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/pcpm.org.pl/MSZ/d kwi/w Wj/w dw

COMMENTS