Polska prosi Komisję Europejską o pomoc w rozmowie z Rosją w sprawie internetu nowej generacji – 5G

Polska prosi Komisję Europejską o pomoc w rozmowie z Rosją w sprawie internetu nowej generacji – 5G

Polska prosi Komisję Europejską o pomoc w rozmowie z Rosją w sprawie internetu nowej generacji – 5G. Chodzi o zwolnienie pasma 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez telewizje cyfrowe, na którym Unia chce zbudować superszybki internet bezprzewodowy, ze świetnym zasięgiem o dużej przepustowości. W Polsce przeszkodą we wprowadzaniu tych zmian jest Rosja, która nie chce udostępnić pasma, bo wykorzystuje je do celów wojskowych. Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, podczas dzisiejszych spotkań w Brukseli, poprosił Komisję Europejską o interwencję.

“W przeciwnym razie ten sygnał w Polsce, i nie tylko, zwłaszcza w krajach bałtyckich będzie zakłócany a tym samym trudno mówić o realizacji 5G w wymiarze technicznym w sposób prawidłowy. Problem nie dotyczy pojedynczych państw, tylko całej Unii. Dobrze, żeby te rozmowy nie miały charakteru bilateralnego, tylko były podparte autorytetem Komisji Europejskiej i całej Unii Europejskiej” – powiedział Marek Zagórski.

Wcześniej podobne problemy Polska miała z Białorusią i Ukrainą, które po rozmowach udostępniły pasmo 700 MHz i nie zakłócają sygnału na terenie Polski. Zgodnie z ustaleniami unijnych rządów ta częstotliwość ma być uwolniona w Unii do 2020 roku.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/kj

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0