HomeTechnologie

“Polska (prawdziwie) cyfrowa”. Jakie zmiany rząd powinien wprowadzić by Polska stała się liderem cyfryzacji?

“Polska (prawdziwie) cyfrowa”. Jakie zmiany rząd powinien wprowadzić by Polska stała się liderem cyfryzacji?

Większe nakłady na innowacje, wspieranie i nagradzanie kreatywnych osób oraz stworzenie nowych stanowisk przy rządzie – to kilka z 12 rekomendacji, które znalazły się w raporcie “Polska (prawdziwie) cyfrowa” przygotowanym przez ekspertów i Instytut Sobieskiego. Raport opublikowano dziś w Warszawie, jego celem jest wskazanie zmian jakie rząd powinien wprowadzić by Polska stała się liderem cyfryzacji.

– Raport zawiera wskazówki zarówno ogólne jak i szczegółowe propozycje – mówi jeden z autorów, Bartłomiej Michałowski z Instytutu Sobieskiego. Pierwsza z rekomendacji dotyczy powołania pełnomocnika rządu do spraw infrastruktury informatycznej państwa. “Polski rząd powinien mieć na wzór dużych firm międzynarodowych, osobę która bezpośrednio odpowiada za infrastrukturę teleinformatyczną” – powiedział Bartłomiej Michałowski. Kolejną propozycją jest stworzenie stanowiska ambasadora Polski przy dużych międzynarodowych korporacjach. “Wielkie firmy teleinformatyczne mają dziś większe przychody niż PKB niektórych krajów, warto byśmy mieli reprezentanta, który będzie dbał o interesy Polaków” – zaznaczył ekspert z Instytutu Sobieskiego.

Zestawienie wskazuje na niską pozycję Polski w rankingach dotyczących rozwoju innowacyjności. Część rekomendacji dotyczy wspierania eksportu zaawansowanych technologicznie produktów, uproszczenia systemu zamówień publicznych oraz budowy polskiej branży ICT w oparciu o polskie produkty. Wszystko po to by przyspieszyć rozwój branży teleinformatycznej, która w Polsce pozostaje w tyle, pomimo wzrostu PKB – podkreśla Bartłomiej Michałowski. “W 2017 roku polskie firmy ICT urosły 3 razy mniej niż PKB całej Polski. W krajach które chcą być nowoczesne to jest anomalia. W innych krajach to właśnie ta branża ciągnie PKB w górę” – zaznaczył Bartłomiej Michałowski.

Raport trafi teraz do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Działania w nim opisane dotyczącą nadchodzącej kadencji rządu. Raport “Polska (prawdziwie) cyfrowa będzie też w całości dostępny w internecie (po 14:00), na stroniewww.sobieski.org.pl.

IAR/Lis/gaj

COMMENTS