20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Polska prawda o leczeniu – czy warto czekać kilka lat na operację?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jednym z problemów polskiej publicznej służby zdrowia, o którym wciąż i wciąż się mówi, są czasy oczekiwania na leczenie. W zależności od rodzaju świadczenia kolejki są różnej długości: czasami czekać trzeba kilka dni, w innym wypadku nawet kilka lat. Pozostaje pytanie: czy rzeczywiście pacjenci zawsze mogą pozwolić sobie na czekanie?

W zasadzie całe życie na coś czekamy: na skończenie szkoły, na awans czy dorośnięcie dzieci. Zdarza się nam czekać także na leczenie – szczególnie dotyczy to tych świadczeń, które opłacane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci nierzadko muszą wykazać się nie lada cierpliwością: długość oczekiwania w kolejce może być liczona nawet w latach. Czekanie z pewnością nie raz wzbudza irytację, zdecydowanie gorzej jest jednak wtedy, gdy związane jest ono z pogarszającym się stanem zdrowia danego chorego.

Kolejki w państwowej opiece zdrowotnej: kiedy można poczekać na operację? Życie z jakąkolwiek chorobą nie jest przyjemne. Owszem, pewne schorzenia przebiegają bezobjawowo lub skutkują występowaniem minimalnych dolegliwości, inne z kolei – w początkowych swoich etapach – związane są natomiast głównie z defektami estetycznymi. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi tych problemów, wykonywane są różne medyczne zabiegi – czasami jednak trzeba (i można) oczekiwać na ich przeprowadzenie.

Czekać na swoją operację mogą pacjenci z niewielkimi, bezobjawowymi przepuklinami brzusznymi. Zabieg operacyjny u takich chorych jest jedynym sposobem na całkowite pozbycie się problemu. Choć ryzyko uwięźnięcia worka przepuklinowego istnieje w zasadzie u każdego pacjenta, to jednak przy niewielkich rozmiarach przepukliny jest ono stosunkowo małe. Jeżeli więc przepuklina nie powiększa się i nie powoduje dolegliwości (np. bólowych czy ograniczeń w poruszaniu się), to czekanie na zabieg nie powinno negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta.

Podobna sytuacja może dotyczyć leczenia operacyjnego żylaków kończyn dolnych. Możliwość czekania istnieje tutaj również przede wszystkim wtedy, kiedy przebieg schorzenia nie pogarsza się i chory nie doświadcza znacznych dolegliwości związanych z żylakami. Dla pacjentów którym zależy na czasie dostępna jest oferta leczenia żylaków w klinikach niepublicznych (www.tourmedica.pl/kliniki/leczenie-zylakow-konczyn-dolnych) – w tym wypadku zabiegi wykonywane są niemalże na bieżąco.

Oczekiwać mogą również osoby borykające się z nietrzymaniem moczu. Dolegliwość ta jest z pewnością wstydliwa, może negatywnie wpływać na zdrowie (np. poprzez zwiększoną tendencję do występowania zakażeń układu moczowego), jednakże nie jest ona związana z zagrożeniem życia pacjentów i zabieg może zostać przeprowadzony niekoniecznie natychmiastowo. Czekanie nie powinno również zaszkodzić pacjentom, u których zaplanowane zostało wykonanie jakiegoś zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej.

Wbrew pozorom procedury poprawiające wygląd mogą być finansowane przez NFZ – dotyczy to takich zabiegów, jak np. rekonstrukcja piersi po mastektomii. Niewątpliwie brak gruczołu sutkowego może skutkować występowaniem u pacjentek problemów natury psychologicznej, jednakże – podobnie jak powyżej – raczej nie stanowią one stanu zagrożenia życia.

Rosnącą popularność w walce z otyłością zdobywają procedury chirurgii bariatrycznej. Jeżeli tylko istnieją ku operacyjnemu leczeniu otyłości wskazania, to może ono zostać przeprowadzone w ramach NFZ. Ze względu jednak na zainteresowanie oraz ograniczenia w kwestii finansowania tego rodzaju procedur, pacjenci zmuszeni są czekać – również i w tym przypadku nie powinno to znacząco odbić się na ich stanie zdrowia. Co więcej, w trakcie oczekiwania na zabieg, pacjenci mogą podjąć próby choćby minimalnego zmniejszenia swojej masy ciała. Uzasadnienia są tutaj (co najmniej) dwa: utrata kilogramów potwierdza motywację chorego do leczenia (a to bywa nawet uznawane za jedno z kryteriów kwalifikujących pacjentów do zabiegowego leczenia otyłości), oprócz tego im mniej pacjent waży, tym mniejsze jest ryzyko ewentualnych powikłań śródoperacyjnych.

Dyskusyjne wydaje się oczekiwanie na operację w przypadku posiadania mięśniaków macicy. Zmiany te mogą bowiem sprzyjać niepłodności: jeżeli operowana ma być kobieta nieplanująca już zajścia w ciążę, upływający czas nie powinien jej zaszkodzić. Inaczej jest w przypadku pacjentek, które od dłuższego czasu podejmują próby poczęcia dziecka – u nich czas ma już zdecydowanie większe znaczenie. Upływający czas wrogiem zdrowia: kto nie może długo czekać na zabieg?

Krytycznie na terminy oczekiwania mogą spoglądać pacjenci okulistyczni. Szczególnie dotyczy to osób cierpiących na jaskrę. Schorzenie związane ze wzrostem ciśnienia panującego we wnętrzu gałki ocznej doprowadza do stopniowego – lecz niestety nieodwracalnego – uszkodzenia nerwu wzrokowego. Początkowo jaskrę można leczyć farmakologiczne, jednakże w pewnym momencie postępowanie takie może po prostu przestać wystarczać i niezbędne będzie leczenie zabiegowe. Doprowadzać ma ono do spadku ciśnienia wewnątrzgałkowego, jednak nie naprawia już dokonanych zniszczeń w obrębie nerwu wzrokowego: jeżeli więc zabieg nie zostanie przeprowadzony odpowiednio wcześnie, u pacjenta może po prostu nie być czego ratować.

Jeżeli mowa o oczekiwaniu na leczenie, to wręcz nie wypada nie wspomnieć o endoprotezach. Na przeprowadzenie procedur z ich zastosowaniem chorzy muszą czekać czasami nawet kilka (!) lat. W szczególnie ciężkich przypadkach istnieje możliwość pilnej operacji, jednakże – ze względu na ograniczenia choćby w ilości personelu medycznego w placówkach – nawet pacjenci z poważnymi zaburzeniami ze strony narządu ruchu mogą mieć problem z uzyskaniem pomocy. Jak więc wpływa czas, przez który trzeba czekać na wszczepienie endoprotezy, na stan ludzkich stawów?

Zdarza się, że pacjenci funkcjonują względnie prawidłowo i rzeczywiście, czekanie nie skutkuje pogorszeniem stanu ich zdrowia. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy choroba zwyrodnieniowa powoduje zmiany ustawienia kończyny, których efektem jest destrukcja innych stawów – wtedy upływający czas zdecydowanie jest wrogiem pacjenta.

Na koniec pozostawiono prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjne spośród pozostałych zagadnienie – leczenie onkologiczne. W Polsce (przynajmniej w założeniu) opieka nad pacjentami z chorobami nowotworowymi ulega stopniowej poprawie – wspomnieć tu można o choćby tzw. zielonej karcie. Oczekiwanie dwa miesiące na leczenie raka piersi może nie wpływać na szanse pacjenta, ale i może decydować o jego życiu – przewidzieć tego, jaki jest związek pomiędzy upływającym czasem a rokowaniami, czasami po prostu się nie da. Co zrobić, gdy nie chcemy lub nie możemy czekać na zabieg? Nawet wtedy, kiedy nie istnieją przesłanki co do tego, że czekanie na zabieg może pogorszyć przebieg schorzenia, pacjenci mogą po prostu stracić cierpliwość.

W przypadku żylaków kończyn dolnych pacjentami kierować mogą ich odczucia co do własnego wyglądu, z kolei u osób od lat borykających się z otyłością niechęć do czekania może wynikać z tego, że chciałyby one jak najszybciej rozprawić się ze swoim problemem. Ominąć kolejki można poprzez skorzystanie z prywatnej opieki medycznej – ograniczeniem bywają jednak finanse pacjentów. Część chorych czeka, bo po prostu nie stać ich na leczenie we własnym zakresie. Dla takich pacjentów przygotowano pewne udogodnienia. Kredyty bankowe znane są od dawna: od jakiegoś czasu tego typu usługi coraz szerzej wkraczają do środowiska medycznego. Wzrastająca liczba placówek prywatnych posiada nawet swoje własne systemy ratalne. Dzięki takim rozwiązaniom dostęp do prywatnej opieki medycznej staje się łatwiejszy również dla osób z mniej zasobnym portfelem.

Nie bez powodu przy składaniu sobie życzeń z różnych okazji często pada sformułowanie: „przede wszystkim zdrowia”. Problemy zdrowotne mogą bowiem znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, dodatkowo czas oczekiwania na leczenie, jak wspominano już wielokrotnie, nierzadko może być bardzo długi. Szczęśliwie istnieją rozwiązania na ominięcie kolejek, dostępne w zasadzie dla każdego – wystarczy po prostu poszukać, a pomoc z pewnością zostanie znaleziona.

M. Kapera, Fot. Dreamstime

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520