HomePOLSKA

Polska pomoc dla Strefy Gazy

Polska pomoc dla Strefy Gazy

Polska pomogła zniszczonej wojnami Strefie Gazy. Po raz pierwszy z pieniędzy pomocowych polskiego MSZ dyplomaci wspomogli miejscową służbę zdrowia.
Jak mówi polska przedstawiciel w Autonomii Palestyńskiej Aleksandra Bukowska McCabe, wspólnie z Czechami Polska wyposażyła palestyńskie kliniki położnicze. „Wsparliśmy je sprzętem ultrasonograficznym i wyposażyliśmy je w generatory prądu oraz paliwo dla moblinych klinik. Sytuacja w Strefie Gazy nadal jest zła i nie wszystkie kobiety są w stanie dojechać z wiosek do centrum miasta” – dodaje Bukowska McCabe.
Koszt projektu to 25 tysięcy euro. Polscy dyplomaci chcą przeprowadzić kolejne projekty pomocowe w Gazie, ale wszystko zależeć będzie od decyzji MSZ.
Polska pomoc jest na terenach palestyńskich obecna od 10 lat, od kiedy w Ramallah działa polskie przedstawicielstwo. Do tej pory jednak projekty pomocowe realizowane były jedynie na Zachodnim Brzegu. W samej Gazie mieszka kilkadziesiąt osób z polskim obywatelstwem. Większość z nich to Polki, które wyszły za mąż za Palestyńczyków.
Strefa Gazy została zrujnowana w czasie wojny z Izraelem sprzed półtora roku. Miejscowe władze oceniły wówczas straty na co najmniej kilka miliardów dolarów. Społeczność międzynarodowa obiecała Palestyńczykom 4 miliardy dolarów na odbudowę ze zniszczeń, ale jak dotąd, do Strefy Gazy dotarła tylko niewielka część tej sumy.

IAR/Wojciech Cegielski/mcm/dyd

COMMENTS