HomePILNE

Polska nie wyklucza skierowania na drogę prawną sprawy zwrotu wraku tupolewa

Polska nie wyklucza skierowania na drogę prawną sprawy zwrotu wraku tupolewa

Polska nie wyklucza skierowania na drogę prawną sprawy zwrotu wraku tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku. Jak poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz, Warszawa korzysta na razie z możliwości politycznych na forum Unii Europejskiej i NATO oraz w Radzie Europy. Jej Zgromadzenie Parlamentarne w specjalnej rezolucji blisko rok temu wezwało Rosję do zwrotu polskiego samolotu.
Jacek Czaputowicz ocenił, że ścieżka prawna dotycząca Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze nie jest zamknięta. “Ta opcja ciągle przed Polską jest otwarta. Myślę, że mamy poważne podstawy prawne, by domagać się naszej własności. Aczkolwiek staramy się też wykazać pewną otwartość i za pomocą organizacji wielostronnych, takich jak Rada Europy osiągnąć porozumienie ze stroną rosyjską. Chodzi nam o odzyskanie naszej własności w sposób jak najbardziej skuteczny” – zapewnił szef polskiej dyplomacji.
Jednocześnie władze w Warszawie zwróciły się do sekretarza generalnego Rady Europy o podjęcie bezpośrednich rozmów ze stroną rosyjską. Propozycja spotkania została przekazana 16 września do szefa MSZ w Moskwie Siergieja Ławrowa.
Jacek Czaputowicz wyraził oczekiwanie, że nowe kierownictwo Rady Europy będzie dalej zaangażowane w sprawie zwrotu wraku Tu-154M a także w kwestii ochrony miejsca katastrofy. Wczoraj 5-letnią kadencję w roli sekretarz generalnej Rady Europy rozpoczęła Chorwatka Marija Pejčinović Burić.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Karol Darmoros & Mariusz Pieśniewski/dyd

COMMENTS