HomePOLSKA

Polska nadal w europejskiej czołówce krajów o najniższym bezrobociu

Polska nadal w europejskiej czołówce krajów o najniższym bezrobociu

4,5 procent wyniosła w styczniu, według Eurostatu, stopa bezrobocia w Polsce. Tym samym kraj znalazł się na siódmym miejscu krajów o najniższej stopie bezrobocia .

W 28 krajach Unii Europejskiej średnia stopa wyniosła 7,3 procent.
Wiceminister Rodziny i Pracy Stanisław Szwed zaznaczył w rozmowie z IAR, że sytuacja pracowników stała się bardziej komfortowa, gdyż mogą wybierać oferty i negocjować płace. Przedsiębiorcy natomiast pracowników poszukują poszukują wsród obywateli z innych krajów – nie tylko naszych najbliższych sąsiadów zza wschodniej granicy ale też z Bangladeszu, Nepalu czy Indii.
Z danych resortu rodziny i pracy wynika, że w ubiegłym roku przedsiębiorcy złożyli w urzędach pracy ponad 1 milion 800 tysięcy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, Mołdawian, Gruzinów i obywateli Armenii. To o blisko o 40 procent więcej niż w roku 2016. Ci przedsiębiorcy, którzy zamierzają zatrudnić pracownika spoza Europy na dłużej muszą starać się o zezwolenie wojewody. O takie zezwolenia w ubiegłym roku zwróciło się 234 tysiące pracodawców.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/mt

COMMENTS