HomeTechnologie

Polska ma najniższy wskaźnik robotyzacji. Rząd obiecuje ulgę na zakup nowych robotów służących do produkcji przemysłowej

Polska ma najniższy wskaźnik robotyzacji. Rząd obiecuje ulgę na zakup nowych robotów służących do produkcji przemysłowej

Ministerstwo Rozwoju zapowiada ulgę na robotyzację. Będą z niej mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zakupią nowe roboty służące do produkcji przemysłowej. Właściciele firm będą mogli odliczyć 50 procent kosztów poniesionych na robotyzację niezależnie od wielkości i rodzaju branży.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że Polska w tej chwili najniższy wskaźnik robotyzacji w Europie Środkowo – Wschodniej i powinno się to zmienić. W tej chwili wynosi on 42 roboty na tysiąc pracowników.

Wicepremier podkreśliła, że pandemia koronawirusa może doprowadzić do przeniesienia produkcji z odległych zakątków świata z powrotem do Europy. Przyczyną jest niepewność dotycząca sprawności transportu. To oznacza, że Polska musi zwiększyć konkurencyjność, a jednym z jej przejawów winien być wyższy wskaźnik robotyzacji w naszym kraju.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła jednocześnie, że robotyzacja nie zabierze miejsc pracy dla ludzi.

Z założeń projektu przedstawionego przez resort rozwoju wynika, że ulga obejmie zarówno płatników PIT, jak i CIT. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć koszty w ciągu roku podatkowego.
Wiceminister rozwoju Marek Niedużak powiedział, że uldze będzie podlegać nie tylko zakup robotów, ale także między innymi oprogramowania. Możliwe będzie także odliczenie instrukcji, szkoleń dla pracowników, a także maszyn towarzyszących robotom.

Przedstawiciele resortu rozwoju chcą, by ulga weszła w życie na początku 2021 roku. Koszt ulgi dla budżetu państwama przekroczyć miliard złotych.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Pszoniak/i wz/w dyd

COMMENTS