HomeŚwiat

Polska i Węgry na europejskim “dywaniku”. Na następnej Radzie UE znów dyskusja

Polska i Węgry na europejskim “dywaniku”. Na następnej Radzie UE znów dyskusja

Dyskusje o sytuacji w Polsce i na Węgrzech zostały wstępnie wpisane do programu kolejnego spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich, który jest planowany na 12 listopada. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że takimi ustaleniami zakończyło się spotkanie ambasadorów z państw członkowskich. Ostateczna decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu.

Propozycję, by wpisać dyskusję o Polsce i Węgrzech do programu unijnej rady za miesiąc, przedstawiła Austria, kierująca w tym półroczu pracami Wspólnoty. Do ustalenia pozostaje jeszcze, w jakiej formie omówiona zostanie sytuacja w Polsce. Austriacy będą sondować stanowiska państw członkowskich i w przyszłym tygodniu ambasadorowie unijnych krajów mają zdecydować, czy będzie to trzecie, formalne wysłuchanie (dwa poprzednie odbyły się w czerwcu i we wrześniu) czy też – jak to było w ubiegłym tygodniu – będzie to podsumowanie dotychczasowych rozmów Warszawy z Brukselą.

Część unijnych dyplomatów uważa, że nie ma na razie większości krajów za zorganizowaniem wysłuchania. Ponadto pojawił się argument, by na czas rozstrzygania przez unijny Trybunał Sprawiedliwości skargi Komisji dotyczącej ustawy o Sądzie Najwyższym zawiesić dyskusję na radach ministerialnych. Przepisy o Sądzie Najwyższym były jednym z tematów ostatnich unijnych narad i dyskusji o Polsce.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela /em/kanoCOMMENTS