Polska i USA rozpoczęły konsultacje w sprawie stałej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju

Polska i USA rozpoczęły konsultacje w sprawie stałej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju

Polska i Stany Zjednoczone rozpoczęły konsultacje w sprawie stałej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju. Poinformował o tym przebywający w Waszyngtonie minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony wyraził nadzieję, że rozpoczęty proces doprowadzi do utworzenia bazy wojsk USA w Polsce.
Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że wczoraj w Pentagonie doszło do pierwszego spotkania polsko-amerykańskiej grupy roboczej, która zajmuje się szczegółami ewentualnej stałej obecności wojsk USA w Polsce. “Rozmowa trwała cztery godziny, a wiec dotyczyła szczegółów” – powiedział minister. Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że polsko-amerykańskie konsultacje doprowadzą do sukcesu. “Liczymy na to, że efekt będzie taki, że w Polsce będą stałe bazy. Oczywiście dużym przełomem jest decyzja z lipca 2016 roku o rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich, ale w naszym głębokim przekonaniu to jeszcze zbyt mało” – powiedział minister dodając, że Polska jest gotowa zainwestować w infrastrukturę związaną z obecnością wojsk USA w Polsce.
Podczas pobytu w Waszyngtonie minister Mariusz Błaszczak spotkał się z przewodniczącym Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Williamem Thornberrym oraz kongresmenem z New Jersey Chrisem Smithem. Minister przyznał, że w stolicy USA rozmawiał także na temat zakupów amerykańskiego uzbrojenia. Nie chciał jednak podać szczegółów na ten temat.
W poniedziałek szef resortu obrony będzie kontynuował rozmowy w Kongresie a we wtorek ma towarzyszyć prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Białym Domu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Wałkuski,Waszyngton/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0