Polska i USA podpisały deklarację dot. bezpieczeństwa energetycznego

Polska i USA podpisały deklarację dot. bezpieczeństwa energetycznego

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz sekretarz energii USA Rick Perry podpisali deklarację dotyczącą współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Dokument dotyczy zabezpieczenia dostaw gazu, rozwoju energetyki jądrowej i wsparcia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Deklaracja jest rozwinięciem koncepcji o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym w polityce energetycznej. Minister energii Krzysztof Tchórzewski wskazał, że jej początek ustanowił dokument podpisany przez prezydentów obu krajów w Waszyngtonie 18 września tego roku. Szef polskiego resortu energii dodał, że dzisiejsza deklaracja ma na celu między innymi dywersyfikację dostaw gazu ziemnego. W jego ocenie, dzięki terminalowi gazowemu w Świnoujściu, a także w przyszłości Baltic Pipe Polska będzie miała jeszcze więcej możliwości i różnorodności w zakupie „błękitnego paliwa”. „Kupujemy teraz, kontrakty są podpisane, bo gaz jest tańszy i na tym właśnie cała rzecz polega – żebyśmy byli i niezależni, i mogli wybierać partnerów. Cieszymy się, że tymi partnerami, którzy oferują gaz po korzystnych cenach są firmy amerykańskie” – powiedział Krzysztof Tchórzewski
Minister Energii przypomniał, że zgodnie z założeniami jego resortu, polski projekt energetyki jądrowej ma stanowić istotny komponent przyszłego miksu energetycznego. Powiedział, że odbył z premierem Mateuszem Morawieckim oraz sekretarzem energii Rickiem Perrym rozmowę na temat możliwości współpracy obu państw w tym zakresie. Dalsze negocjacje w sprawie atomu będzie prowadził wspólny zespół roboczy.
Z kolei sekretarz energii USA Rick Perry dodał, że deklaracja jest przykładem propolskiej i proeuropejskiej polityki Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jego zdaniem wymaga ono różnorodności i dywersyfikacji dostaw, w tym także pod kątem geograficznym. „Z tego powodu sprzeciwiamy się projektowi Nord Stream 2, który mógłby jeszcze bardziej zwiększyć niebezpieczeństwo uzależnienia energetycznego wielu europejskich państw od Federacji Rosyjskiej” – wyjaśnił stanowisko USA Rick Perry.
Amerykański sekretarz energii Rick Perry odbywa dwudniową wizytę w Polsce. Jutro przedstawiciel amerykańskiego rządu odwiedzi gazoport w Świnoujściu. Wizyta w Polsce jest częścią podróży Ricka Perrego do innych krajów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – Ukrainy, Czech oraz Węgier.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Dawid Grygorcewicz/Rita/dyd

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0