HomeŚwiat

Polska i Stany Zjednoczone wyraziły wolę współpracy w programie powrotu na Księżyc

Polska i Stany Zjednoczone wyraziły wolę współpracy w programie powrotu na Księżyc

Polska i Stany Zjednoczone wyraziły wolę współpracy w programie powrotu na Księżyc. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Waszyngtonie szef NASA Jim Bridenstine i prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski.

W podpisanym w Waszyngtonie porozumieniu Polska Agencja Kosmiczna oraz NASA deklarują zamiar prowadzenia rozmów o współpracy dotyczącej trwałej aktywności na Księżycu i wokół niego. Ma się ona odbywać w ramach amerykańskiego programu Artemis, który przewiduje powrót mężczyzny i lądowanie pierwszej kobiety na Księżycu do 2024 roku.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Michał Szaniawski powiedział, że Polska będzie jednym z szeregu krajów współpracujących z NASA. “Rozmawiamy o tym w jaki sposób będziemy realizować wspólne misje na Księżyc czy Marsa – jakie ambicje mają poszczególne kraje, jakie technologie rozwijają i jak możemy się uzupełniać” – powiedział prezes POLSA. Michał Szaniawski dodał, że niezależnie od działań w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska chce rozwijać współpracę z NASA. Zapytany, w jakich dziedzinach polscy specjaliści mają największe osiągnięcia wymienił miedzy innymi robotykę kosmiczną, badania świadomości sytuacyjnej w kosmosie oraz zarządzanie sieciami nowoczesnych laserów i teleskopów.

Do podpisania porozumienia doszło przy okazji odbywającej się w Waszyngtonie Międzynarodowej Konferencji Astronautycznej, w której bierze udział kilkanaście firm, ośrodki badawcze oraz instytucje rządowe z Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Wałkuski,Waszyngton/dyd

COMMENTS