HomePOLSKA

Polska gospodarka w kryzysie

Polska gospodarka w kryzysie

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że polska gospodarka znajduje się w kryzysie. Jak podkreślił, świadczy o tym spadek PKB, który po drugim kwartale spadł o 8,2 procent. Dodał, że prognozy na cały rok mówią jednak o spadku o 4,5 procent.

Jacek Sasin dodał, że choć kryzys nie osiągnął swojego szczytu, sytuacja, jeśli chodzi o bezrobocie, jest stabilna. Jak przypomniał, ministerstwo pracy, rodziny i polityki społecznej podało, że bezrobocie wynosi obecnie 6,1 procent i jest to jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej.

“Co więcej, jeśli chodzi o wzrost bezrobocia, zauważyliśmy poziom stabilizacji. Na razie nie mamy sygnału, aby jeśli chodzi o bezrobocie, rzeczywiście był jakiś znaczący wzrost. To jest wynikiem, tych działań, które podjęliśmy jako rząd zaraz po wybuchu kryzysu” – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych zapowiedział również, że rząd będzie szukał oszczędności budżetowych, poprzez zmniejszenie zatrudnienia w administracji o 10 procent. Minister Jacek Sasin przekonywał, że wpłynie to pozytywnie na finanse państwa. Dodał również, że rząd będzie starał się, aby z pracy odchodziły tylko osoby, które posiadają inne źródła dochodu, chociażby emeryturę.
Ograniczenie zatrudnienia ma dotknąć pracowników ministerstw i urzędów centralnych, ale także urzędów samorządowych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Program 1 Polskiego Radia/d Pilecki/w Wj

COMMENTS