Polska firma pomoże zbadać Jowisza

Polska firma pomoże zbadać Jowisza

Urządzenie przekazane ESA wykorzystywane jest głównie dla potrzeb testów awioniki europejskich satelitów meteorologicznych MetOp-SG. To drugie z docelowych 4 urządzeń dla tego programu. W lutym, firma z Warszawy przekazała drugie urządzenie dla europejskich satelitów telekomunikacyjnych Eurostar Neo. Na tym jednak, nie kończą się plany firmy na ten rok. W tym roku, firma dostarczy ESA także rozwiązania z dziedziny nawigacji i aplikacji satelitarnych. 

– Chcielibyśmy bardzo, żeby nasze doświadczenie zostało wykorzystane w momencie, gdy polskie satelity zaczną istnieć, zaczną być produkowane, wytwarzane- tłumaczy w rozmowie z AIP Jacek Mandas, Prezes Astri Polska. – Nasze doświadczenie idzie w tym kierunku, żeby ten rynek krajowy w jakimś sensie również zaspokoić od strony optyki, elektroniki czy właśnie od strony downstreamu. Z drugiej strony w ramach projektów globalnych, w ramach projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) chcielibyśmy powiększyć nasze portfolio i móc odpowiadać na większe obszary w ramach tzw. awioniki funkcjonalnej- dodaje.

Astri Polska to pierwsza polska firma, której 100 proc. przychodu pochodzi z sektora kosmicznego. Specjalizuje się w elektronice, optomechatronice, GNSS, satelitarnych obserwacjach Ziemi i aplikacjach satelitarnych. Już niedługo, pierwsze polskie rozwiązania zasilą program JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) – europejską misję badawczą, której zadaniem będzie zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców.

To jeden z głównych projektów długofalowego planu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Cosmic Vision 2015-2025”. Sonda JUICE ma za zadanie dotrzeć do Jowisza (2030 r.) i przez okres minimum trzech lat dokonać szczegółowych obserwacji „gazowego olbrzyma” i jego trzech lodowych księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Start sondy planowany jest na rok 2022.

 

Maciej Badowski AIP

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0