14.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Polska eksportuje… żubry

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 40 żubrów opuściło Polskę i trafiło do innych państw. Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska poinformowała, że ostatnio dzięki projektowi ochrony żubra osobniki trafiły do Hiszpanii, Bułgarii i Rumunii. W planach jest wysłanie kolejnych osobników do Serbii i Włoch. Wcześniej z naszego kraju wyjeżdżało średnio 5 zwierząt rocznie.

Anna Malinowska przekazała Informacyjnej Agencji Radiowej, że w ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wyjaśnia, że jest to efekt realizacji wielu programów ochrony gatunków w poszczególnych krajach, a także współpracy międzynarodowej.

Eksport żubrów do wybranych hodowli w Europie jest ważnym elementem projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”. Rzeczniczka tłumaczy, że zakładanie nowych stad w innych krajach jest istotne ze względu na bezpieczeństwo całej populacji. „Trzeba pamiętać, że żubry pochodzą od kilkunastu osobników, w związku z tym są podatne na różnego rodzaju choroby genetyczne, dlatego też dla ich bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa populacji, zakładamy oddalone od siebie populacje i stada” – wskazuje.

Anna Malinowska dodaje, że podczas transportu tych zwierząt najlepiej sprawdzają się metody „opracowane przed wiekami”. Żubry podróżują w kontenerze, którego rozmiar jest dopasowany do zwierząt. Rzeczniczka mówi, że przed transportem zwierzęta są usypiane, mierzona jest wtedy szerokość rozstawu ich rogów, a także rozmiary ciała. Skrzynię ustawia się otwartą na końcu korytarza odłowni. Na dnie kontenera układane są uwielbiane przez żubry buraki. „W ten sposób zachęcone żubry wchodzą do skrzyni, która jest zamykana i transportowana samochodem” – opisuje Anna Malinowska.

Rzeczniczka Lasów Państwowych zaznacza, że jeszcze przed przeniesieniem żubrów wybierane jest odpowiednie miejsce dla stada. Zwierzęta potrzebują dużej powierzchni. „Najlepiej, gdyby to był kompleks, który nie będzie poprzecinany drogami, autostradami, i tak dalej” – wskazuje Anna Malinowska. Dodaje, że trzeba również przygotować lokalną społeczność na pojawienie się żubrów, bo te potrafią wyrządzić szkody rolnikom. Ponadto zwierzęta muszą mieć dostęp do odpowiedniej ilości pokarmu. „Takie typowe stado potrafi zjeść 500 kilogramów pokarmu dziennie” – mówi rzeczniczka.

Projekt „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” zainicjowano w 2017 roku. Realizowany jest we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów i Białowieskim Parkiem Narodowym.

Od początku restytucji tego gatunku, czyli w przeciągu niemal stu lat, z Polski do innych krajów wyjechało niemal 500 żubrów. Głównymi krajami docelowymi były Niemcy, Francja, Hiszpania i Czechy. Ponadto 20 żubrów opuściło Europę.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Jasik/d ms/w mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520