HomePILNE

Polska chce zwiększenia liczby wojsk NATO na swoim terenie

Polska chce zwiększenia liczby wojsk NATO na swoim terenie

Polska chce zwiększenia liczby wojsk NATO na swoim terenie. Taką deklarację złożył w Warszawie polski minister obrony. Mariusz Błaszczak uczestniczył w rozpoczętym właśnie spotkaniu Komitetu Wojskowego NATO czyli najwyższych rangą dowództw Sojuszu oraz ze wszystkich krajów członkowskich.
Dwa lata temu na szczycie w Warszawie zdecydowano o wysłaniu do Polski i krajów bałtyckich dodatkowych sił Sojuszu ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. Kilkanaście dni temu prezydent Andrzej Duda oficjalnie poprosił też prezydenta Stanów Zjednoczonych o umieszczenie w Polsce stałej bazy amerykańskiej. Na spotkaniu wojskowych dowódców NATO w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak apelował o skierowanie do Polski kolejnych żołnierzy Sojuszu. Nie powiedział jednak, czy chodzi o wojska ze Stanów Zjednoczonych czy też z innych krajów NATO. “Widzimy możliwość zwiększenia obecności sił naszych sojuszników na flance wschodniej. Zwiększałaby ona wiarygodność i skuteczność misji odstraszania i obrony NATO, stanowiąc jej integralną część. Cieszy rozpoczęta przez naszego amerykańskiego sojusznika refleksja nad celowością i ewentualnie charakterem takiej obecności w Polsce. Wierzymy, że ostateczne rozwiązania służyć będą bezpieczeństwu nie tylko tego regionu lecz także całego Sojuszu” – mówił Mariusz Błaszczak.
Stany Zjednoczone badają obecnie, czy ustanowienie w Polsce stałej bazy będzie miało dla nich sens. Wyniki tych prac spodziewane są wiosną przyszłego roku.
Dwa lata temu w wyniku decyzji szczytu NATO w Warszawie do Polski przyjechało ponad tysiąc żołnierzy Sojuszu. W większości są to Amerykanie. Podobne oddziały choć z innych krajów trafiły na Litwę, Łotwę i do Estonii. Po aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu konfliktu na wschodzie Ukrainy NATO zerwało większość form współpracy z Rosją. Utworzono też nowe oddziały szybkiego reagowania. Obecnie trwają też prace nad nową strukturą dowodzenia Sojuszu, która byłaby bardziej dopasowana do współczesnych wyzwań, w tym także zagrożeń hybrydowych czy terrorystycznych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/W.Cegielski & K.Surówka/kj

COMMENTS