1.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Polska chce przystąpić do unijnego porozumienia ws. zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi. „Gra o duże pieniądze…”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W najbliższym czasie Rada Ministrów ma przyjąć uchwałę zgodnie z którą Polska przystąpi do zakup szczepionki na koronawirusa wraz z innymi członkami Unii Europejskiej. Na całym świecie trwają prace nad szczepionką, finansuje je również UE.

Jak czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów „Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przystąpienia do porozumienia dotyczącego wczesnego zakupu szczepionek przeciw chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2” ma zostać przyjęty w trzecim kwartale br., czyli w najbliższych tygodniach.

 

Polska chce kupić szczepionkę wraz z innymi państwami UE. Rząd wymienia korzyści wynikające z przystąpienia do porozumienia: wykorzystanie silnej pozycji negocjacyjnej Komisji Europejskiej (KE);

 

 

    • porozumienie opiera się na mechanizmie wcześniejszego finansowania przez KE potencjalnych szczepionek, które obecnie wymagają dopiero opracowania;

 

    • środki finansowe pochodzić będą z Instrumentu Wsparcia Kryzysowego, czyli przekształconych rezerw budżetowych Unii Europejskiej (UE);

 

    • na etapie przystępowania do porozumienia nie są generowane koszty dla budżetu państwa;

 

    • przystąpienie do porozumienia stanowi zabezpieczenie dostępu dla polskiego społeczeństwa do ewentualnej szczepionki przeciw chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2.

 

 

Jak wyjaśniono, porozumienie jest zawierane pomiędzy Komisją Europejską a państwami członkowskimi Unii Europejskiej, które wyrażą chęć przystąpienia do porozumienia. Nabywcą szczepionek pozostają państwa członkowskie UE. Tym samym umowa na zakup określonej liczby dawek jest zawierana pomiędzy państwem członkowskim UE a producentem szczepionki.

 

Przystępując do porozumienia państwa członkowskie UE zobowiązują się do niezawierania relacji handlowych innych niż wynegocjowany przez KE kontrakt z tym samym producentem szczepionki na ten sam produkt (szczepionkę) – podkreślono w opublikowanym dokumencie. Jak czytamy, „porozumienie opiera się na mechanizmie wcześniejszego finansowania przez KE potencjalnych szczepionek, które obecnie wymagają dopiero opracowania”.

 

„Intencją jest zawarcie porozumienia dotyczącego wczesnego zakupu szczepionek przeciw chorobie COVID-19 z kilkoma potencjalnymi dostawcami szczepionki, tak aby zmaksymalizować szanse na opracowanie szczepionki. Dostęp do szczepionek będzie oparty na metodzie „klucza populacji”” – wyjaśniono.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520