11.6 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Polska będzie współpracowała z Francją w przygotowaniach do budowy Kolei Dużych Prędkości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska będzie współpracowała z Francją w przygotowaniach do budowy Kolei Dużych Prędkości. Unia Europejska dofinansuje współpracę kwotą od dwóch milionów stu tysięcy do trzech milionów złotych. Zgodę na dofinansowanie wydała Komisja Europejska.

Koleje Francuskie SNCF będą doradzać między innymi w sprawie standardów technicznych dla budowy Kolei Dużych Prędkości w Polsce. Współpraca pozwoli na stworzenie rozwiązań i przepisów, które są niezbędne do budowy takich kolei.

Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała powiedział, że współpraca z zagranicznym partnerem jest niezbędna, bo do tej pory w Polsce nie realizowano podobnych projektów. „To okazja do tego, by przy tak dużym projekcie pozyskać know-how, wiedzę techniczną i organizacyjną, a następnie zaimplementować ją w Polsce” – mówi Marcin Horała. „Kto wie, może za 10 lat ktoś na świecie będzie chciał z nami podpisywać takie porozumienia i żebyśmy to my byli na takim poziomie, że moglibyśmy doradzać innym na przykład w zakresie Kolei Dużych Prędkości” – dodaje.

Piotr Malepszak, członek zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego powiedział, że międzynarodowa współpraca umożliwi przygotowanie przyszłych przetargów na projekty i budowę Kolei Dużych Prędkości. „Współpraca z partnerem zagranicznym jest wskazana, ponieważ dotychczas w Polsce nie budowano KDP. Francja to ojczyzna TGV, czyli najszybszych kolei w Europie. Dla spółki CPK ma to znaczenie pierwszorzędne” – mówił Piotr Malepszak i dodał, że w tym roku w ramach współpracy z Francuzami mają zostać wypracowane standardy techniczne budowy infrastruktury kolejowej dla KDP. To pozwoli na ogłoszenie pierwszych przetargów na dokumentację przetargową dla nowych linii kolejowych.

„Idziemy zgodnie z harmonogramem, który zakłada, że w tym roku zdobędziemy wiedzę i opracujemy standardy. Dzięki temu w przyszłym roku będziemy mogli aplikować wypracowane standardy do postępowań przetargowych” – zaznaczał Piotr Malepszak.

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko nowe lotnisko, ale też linie kolejowe. Część kolejowa Programu CPK zakłada budowę 1600 kilometrów nowych linii prowadzących z 10 kierunków. Niektóre odcinki mają być zbudowane w standardzie Kolei Dużych Prędkości.

Władze CPK podają, że dzięki budowie nowych linii kolejowych dojazd pociągiem do Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie nie dłuższy niż dłuższy niż dwie i pół godziny.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Mytlewski/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520