HomeCiekawostki

Polska będzie przyjmować chorych z innych krajów?

Polska będzie przyjmować chorych z innych krajów?

Polska może leczyć zakażonych z innych krajów – takich jak Włochy lub Hiszpania. Wszystko przez to, że w krajach południowej Europy brakuje już łóżek na intensywnej terapii. Te budzące konrowersje informacje podała dziennikarska RMF Katarzyna Szymańska-Borginon. Bruksela chce wprowadzić system leczenia transgranicznego. Ma być on finansowany przez europejskie struktury.

 

Dziennikarka RMF otrzymała w sprawie ewentualnego przyjmowania chorych z zagranicy oświadczenie z MSZ. Czytamy w nim, że: W przypadku wpłynięcia oficjalnej prośby rządu Włoch lub innego państwa członkowskiego o przyjęcie ich chorych, sprawa ta będzie przedmiotem analizy zainteresowanych instytucji RP, w szczególności pod kątem posiadanych zdolności i zasobów, niezbędnych do udzielenia pomocy.

 

Na czym ma polegać transgraniczny program przyjmowania chorych?

 

 

    • Kraj, który będzie w potrzebie, tak jak Włochy lub Hiszpania, może zgłosić specjalną prośbę o przyjęcie chorych.

 

    • Odpowiedni wniosek musi trafić do unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia.

 

    • Komisja Europejska po rozpatrzeniu prośby sfinansuje specjalny transport do kraju, który może przyjąć chorych (ma to być dostosowane połączenie lotnicze).

 

    • Koszty leczenia chorego ponosi kraj, który wysyła pacjenta.

 

 

Jak tłumaczy dziennikarka RMF, UE może zdecydować się na uruchomienie projektu przez wzgląd na różne obciążenie służby zdrowia w różnych krajach. Pandemia koronawirusa ma wpływ na każdy europejski kraj, ale w niektórych państwach są jeszcze dostępne łóżka szpitalne lub wolne wykwalifikowane zespoły medyczne.

 

Podobny plan wdrożono już w Niemczech. Za naszą zachodnią granicą leczy się ok. 100 pacjentów z Włoch i Francji. Kilkunastu chorych z zagranicy przyjęła też Austria i Luksemburg. Jak donosi DW, pacjenci z Włoch i Francji byli do niemieckich klinik transportowani wojskowymi samolotami.

 

Większość pacjentów jest w ciężkim stanie. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zadeklarował, że w niemieckich szpitalach są jeszcze wolne łóżka i respiratory. – Tak, gdzie to możliwe, pomagamy innym krajom – zapewnił. Polska w ramach pomocy zagranicznej wysłała swoich medyków do Włoch. Polscy lekarze pracują na oddziałach intensywnej terapii.

 

js aip

COMMENTS