HomeŚwiat

Polska Ambasada w Oslo reaguje na historyczną manipulację zawartą w artykule

Polska Ambasada w Oslo reaguje na historyczną manipulację zawartą w artykule

Polska ambasada w Oslo podjęła interwencję w sprawie nieprawdziwych i szkalujących Polskę sformułowań w norweskich mediach.

W artykule opublikowanym na stronie internetowej norweskiego nadawcy publicznego NRK znalazły takie określenia jak: Żydzi z Norwegii byli wysyłani do Polski na pewną śmierć czy : obóz Auschwitz w 1942 roku znajdował się w granicach państwa polskiego.

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, Polska Ambasada w Oslo zażądała od NRK sprostowania.

Chodzi o artykuł poświęcony 75. rocznicy deportacji do niemieckich obozów koncentracyjnych ponad 700 norweskich Żydów. Autorzy tej publikacji piszą m.in. o tym, że Żydów z Norwegii wysyłano do Polski na pewną śmierć i że obóz Auschwitz w 1942 roku znajdował się w granicach państwa polskiego.

W artykule zamieszczono również wypowiedź dziennikarki, która w 2014 roku wydała książkę opisującą współpracę norweskiej policji przy deportacjach Żydów z Oslo. Pytana przez autorów publikacji co zrobić bo o wydarzeniach sprzed 75 lat pamiętano jak najdłużej, Marte Michelet odpowiada; “To jest ciągła walka. W Polsce widzimy dziś ekstremalny przykład na to jak patriotyczna narracja historyczna wybiela swoich zbrodniarzy, by nadać im inny wymiar”.

Polska Ambasada w Oslo wciąż czeka na oficjalne stanowisko norweskiego nadawcy publicznego NRK.

Informacyjna Agencja Radiowa / Przemysław Gołyński/kj

COMMENTS