HomePOLSKA

Polska Agencja Kosmiczna szkoli… urzędników

Polska Agencja Kosmiczna szkoli… urzędników

Blisko pół tysiąca osób wzięło udział w szkoleniach Polskiej Agencji Kosmicznej dla administracji. Eksperci w ramach projektu Sat4Envi przekazują, jak efektywnie korzystać z zasobów europejskich satelitów.

 

Część szkoleń ze względu na pandemię odbyła się w trybie zdalnym. Zdaniem prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej Michała Szaniawskiego zainteresowanie tematyką jest coraz większe. Uczestnicy kursu to zarówno przedstawiciele samorządów, jak i administracji rządowej i urzędów centralnych. Dodał, że jeszcze kilka lat temu urzędnicy bali się, że nie będą umieli korzystać z nowych zasobów. Teraz zainteresowanie jest bardzo duże – podkreślił Michał Szaniawski.

 

Dyrektor Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej Kinga Gruszecka powiedziała, że wykorzystanie danych satelitarnych nie musi być kojarzone wyłącznie z lepszą organizacją administracji. Podkreśliła, że informacje te można wykorzystać do działań na rzecz środowiska naturalnego. Jako przykład podała dane o trasach przejazdów samochodów, których ruch można lepiej organizować. Urzędnicy mogą też dowiedzieć się, jakie jest zanieczyszczenie wód i gdzie występuje susza.

 

Dane z satelitów wykorzystywane były między innymi podczas pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym. Zdjęcia wysokiej rozdzielczości z satelitów Landsat pozwoliły dokładnie określić skalę pożarów i przesuwanie się linii ognia, a przez to lepiej zorganizować akcję straży pożarnej.

 

Informacje z satelitów umożliwiły też zabezpieczenie historycznych szlaków na południu Mazowsza. Nowe dane o stanowiskach archeologicznych wpływają na planowanie inwestycji dróg czy rurociągów na danym obszarze.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ #Pieśniewski/i ms/w hm

COMMENTS