7.1 C

Polscy skoczkowie nie mieli sobie równych!

W pierwszym konkursie 66. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie polscy skoczkowie nie mieli sobie równych! Pierwsze miejsce po fantastycznym skoku zajął Kamil Stoch, a po raz pierwszy w karierze na podium Pucharu Świata stanął Dawid Kubacki, który był trzeci. Najlepsze osiągnięcie zanotował także piąty Stefan Hula.

Sobotni konkurs w Oberstdorfie trzymał w napięciu do samego końca. Silnie wiejący, zmienny wiatr krzyżował plany zawodnikom, ale komplet pięciu biało-czerwonych wygrał pojedynki w swoich parach w pierwszej serii. Na półmetku zawodów w pierwszej dziesiątce było aż czterech Polaków, a najwyżej notowany Dawid Kubacki (126,5 m) zajmował trzecie miejsce. W drugiej serii podopieczni Stefana Horngachera przypuściła szturm na podium.

Rewelacyjnie spisał się Kamil Stoch, który zajmował czwarte miejsce, ale skokiem na odległość 137 metrów zdeklasował konkurencję. Skaczący po nim Richard Freitag i Stefan Kraft nie byli w stanie mu dorównać, a Austriak zepsuł swoją próbę (119 m) i wypadł poza pierwszą trójkę. Wysoką pozycję z pierwszej serii utrzymał Kubacki (129 m) i tym samym po raz pierwszy w karierze stanął na podium w konkursie Pucharu Świata. Znakomicie skakał również Stefan Hula – mistrz Polski ze Szczyrku oddawał swoje próby w trudnych warunkach, ale wytrzymał presję (123 i 120,5 m) i zajął piąte miejsce, co również jest dla niego życiowym rekordem. Drugie miejsce w Oberstdorfie zajął reprezentant gospodarzy i lider Pucharu Świata, Richard Freitag.

Niemiec po pierwszych zawodach traci do Stocha 4,2 punktu w klasyfikacji TCS. Więcej, bo 16,9 punktu traci do obrońcy tytułu Kraft, który ostatecznie zajął czwarte miejsce. Maciej Kot zakończył sobotnią rywalizację na 15. miejscu, a Piotr Żyła po nieudanym skoku w drugiej serii spadł z dziewiątego na dopiero 25. pozycję. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Stoch awansował już na trzecie miejsce, a do prowadzącego Freitaga traci tylko 207 punktów. Drugi konkurs Turnieju Czterech Skoczni odbędzie się tradycyjnie w Nowy Rok w Garmisch-Partenkirchen. Wcześniej, bo już jutro o 14:00 odbędą się kwalifikacje.