30.3 C
Chicago
piątek, 21 czerwca, 2024

Polscy rolnicy płacą kary za nadprodukcję mleka

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska branża mleczarska skierowała list do unijnego komisarza do spraw rolnictwa, Phila Hogana. Skarży się w nim, że ceny skupu mleka są niższe od kosztów produkcji, a cała Unia Europejska boryka się z nadpodażą surowca. W dodatku, część rolników nadal musi płacić kary za przekroczenie ubiegłorocznych limitów produkcyjnych.

 
Radosław Iwański z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka podkreśla, że część rolników nie otrzymuje dziś 80 groszy za litr mleka. Wskazuje, że w tej sytuacji niezbędne jest wdrożenie unijnych mechanizmów stabilizujących rynek:
„Kiedy kwoty mleczne były likwidowane, słyszeliśmy od Komisji Europejskiej, że branża na tym nie utraci. Popyt miał stale rosnąć w Chinach, a Polska miała partycypować we wzroście dostaw na tamtejszy rynek. Obecnie mamy zaś nadprodukcję i stale spadające ceny. Komisja jest bezczynna” – informuje Radosław Iwański.
Ekspert podkreśla również, że polscy rolnicy są traktowani gorzej przez bogate zagraniczne koncerny działające w Polsce. Za mleko otrzymują od nich mniej pieniędzy, niż rolnicy z kraju pochodzenia takiej firmy. „Europejskie firmy dążą do konsolidacji. Te działające w Polsce i mające zagraniczny kapitał płacą naszym producentom mniej, by dać zarobić swoim rodakom. To jest naprawdę trudna sytuacja” – dodaje Radosław Iwański.
Resort rolnictwa zabiega, by polskim rolnikom umorzyć spłatę kar za nadprodukcję mleka w ubiegłym sezonie. Władze wciąż czekają na zgodę Komisji Europejskiej.

TS/(IAR) / Michał Fedusio/wkrz

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520