5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Polscy naukowcy z nowatorskim sposobem wykrywania ryzyka zachorowania na raka

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polscy naukowcy opracowali nowatorski sposób wykrywania ryzyka zachorowania na raka. Zespół prof. Krystiana Jażdżewskiego z programu badamygeny.pl chce znaleźć każdą osobę w Polsce ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka oraz przekazać jej plan działań profilaktycznych. Do dzisiaj w programie badamygeny.pl zarejestrowało się 20 tysięcy osób. Sześć tysięcy z nich ma już wykonane badania. U 5 procent znaleziono mutację genu związaną z wysokim ryzykiem choroby nowotworowej.

Profesor wyjaśnia, że milion Polaków narażonych jest na nowotwory o podłożu genetycznym, ale dzięki wczesnej profilaktyce, można zapobiec chorobie. „W pierwszej kolejności powinny się przebadać osoby, w których rodzinach takie zachorowania już były” – mówi prof. Krystian Jażdżewski. Dodaje, że w takich rodzinach, w których jedna lub dwie osoby zachorowały na dany typ nowotworu, jest większe ryzyko wystąpienia mutacji. „Równocześnie wiemy, że bez obciążenia rodzinnego u jednego procenta pacjentów i tak znajdujemy mutację” – mówi profesor.

Badanie obejmuje 14 genów odpowiedzialnych za raka piersi i prostaty oraz 56 genów odpowiedzialnych za inne nowotwory dziedziczne. Doktor habilitowana Anna Wójcicka z Warsaw Genomics przy Uniwersytecie Warszawskim wyjaśnia, że badanie od innych podobnych badań różni się tym, iż sprawdzanych jest w całości 70 genów, o znanych związkach z nowotworami. „W tych 70 genach jest przeszło 11 tysięcy miejsc, które mogą być uszkodzone i spowodować ryzyko nowotworowe, w standardowych badaniach w Polsce sczytuje się 15 takich miejsc” – mówi Anna Wójcicka.

Do badania może przystąpić każdy na stronie internetowej badamygeny.pl. Każdy pacjent otrzymuje nie tylko wynik, ale też zalecenia dotyczące profilaktyki. Osoby, u których zdiagnozowane jest wysokie ryzyko zachorowania, mają zagwarantowaną bezpłatną konsultację z genetykiem.

Zespół programu tworzą naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie pracujący w ramach Warsaw Genomics przy Uniwersytecie Warszawskim.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520