Polscy muzycy na Jazzahead! w Bremie

Polscy muzycy na Jazzahead! w Bremie

Polscy muzycy jazzowi wystąpią na rozpoczynającym się dziś Jazzahead! w Bremie. To największe na świecie międzynarodowe targi jazzowe. W tym roku główne punkty festiwalu będą związane z polską sceną jazzową. Polska jest też tegorocznym krajem partnerskim wydarzenia.

Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof Olendzki podkreśla, że tegoroczne Jazzahead! będzie świętem polskiego jazzu, które stworzy artystom nowe możliwości. Jak dodaje, wystąpi ponad 15 polskich solistów i zespołów. Podkreśla, że wydarzenie daje polskim muzykom szanse na zaprezentowanie się przez promotorami, kuratorami i krytykami z całego świata. “To wydarzenie będzie miało trwałe skutki, ponieważ otworzymy w ten sposób rynki dla polskich jazzmanów do tej pory niedostępne.

Michał Hajduk z Instytutu Adama Mickiewicza zapowiada, że w Bremie wystąpią jedni z najważniejszych reprezentantów współczesnej polskiej sceny jazzowej. Dodaje, że podczas części showcase’owo-targowej 19 kwietnia w ramach “Polish Night” zagrają międzynarodowe sławy jak: Marcin Wasilewski Trio, Atom String Quartet i Power of Horns, a także młodsi wykonawcy, tacy jak Kamil Piotrowicz, Kuba Więcek, High Definition Quartet, Monika Borzym i Joanna Duda. Mówi, że Ponadto 20 kwietnia podczas uroczystej gali wystąpią: Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer i Maciej Obara Quartet. Wyjaśnia, że muzycy zaprezentują premierowy projekt w ukłonie mistrzom, stylom i gatunkom polskiej muzyki.

Ponadto w Bremie wystąpią między innymi: trębacz Tomasz Stańko, czy pianista Marcin Masecki. Impreza potrwa do 22 kwietnia. W ramach Jazzahead! zostanie też zrealizowany program kulturalny, koordynowany w ramach projektu POLSKA 100. Wystawy, pokazy i inne wydarzenia związane z filmem, literaturą, designem, muzyką klasyczną i współczesną, teatrem, sztukami wizualnymi zostaną przygotowane w ścisłej współpracy z miejscowymi instytucjami kultury.

Występy polskich artystów na Jazzahead! to jeden z głównych punktów programu Polska 100 Instytutu Adama Mickiewicza na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ideą programu jest promocja polskiej kultury za granicą.

IAR/Agata Woźniak/sk

COMMENTS

WORDPRESS: 0