6.7 C
czwartek, 28 marca, 2024

Polscy lekkoatleci wygrali klasyfikację medalową halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy, rozgrywanych w szkockim Glasgow.

Polacy zdobyli łącznie siedem medali – 5 złotych (Michał Haratyk – pchnięcie kulą; Paweł Wojciechowski – skok o tyczce; Ewa Swoboda – bieg na 60 metrów; Marcin Lewandowski – bieg na 1500 m; sztafeta kobieca 4×400 metrów w składzie Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic) i 2 srebrne (Sofia Ennaoui – bieg na 1500 m, Piotr Lisek – skok o tyczce).

Drugie miejsce zajęła Wielka Brytania (4 złote – 6 srebrnych – 2 brązowe), a trzecie Hiszpania (3-2-1).

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował polskim lekkoatletom zwycięstwa w klasyfikacji medalowej podczas halowych mistrzostw Europy w Glasgow. Polska reprezentacja zdobyła łącznie siedem medali: pięć złotych i dwa srebrne i wyprzedziła drugą w klasyfikacji Wielką Brytanię. „Kolejne doskonałe wieści z halowych Mistrzostw Europy! Marcin Lewandowski i kobieca sztafeta 4×400 metrów ze złotem, a Sofia Ennaoui ze srebrem i zwycięstwo Polski w klasyfikacji medalowej. Serdeczne gratulacje!” – napisał premier na swoim profilu społecznościowym.
Wczoraj i przedwczoraj tytuł halowego mistrza Europy zapewnili sobie również: Paweł Wojciechowski, w skoku o tyczce, Michał Haratyk w pchnięciu kulą oraz Ewa Swoboda w biegu na 60 metrów. Polacy obronili zwycięstwo w klasyfikacji generalnej mistrzostw sprzed dwóch lat. Wówczas, w Belgradzie, zdobyli 12 krążków, w tym siedem złotych.

***

Polska sztafeta 4×400 metrów kobiet zdobyła złoty medal halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Glasgow. Polki w składzie Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic uzyskały czas 3:28.77. Srebrny medal wywalczyły Brytyjki z czasem 3:29.55. Brąz zdobyły Włoszki – 3:31.90.
Polki obroniły tytuł wywalczony w 2017 roku w Belgreadzie.

***

Sofia Ennaoui zdobyła srebrny medal w biegu na 1500 metrów podczas halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Glasgow. Polka uzyskała czas 4:09.3. Złoty medal wygrała Brytyjka Laura Muir, która 1500 metrów pokonała w 4:05.9. Brąz wywalczyła Irlandka Ciara Mageean – 4:09.4.
To drugi medal halowych mistrzostw Europy w dorobku Ennaoui, w 2017 roku w Belgradzie zdobyła brąz, również w biegu na 1500 m.

***

Marcin Lewandowski zdobył złoty medal w biegu na 1500 metrów podczas halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy w szkockim Glasgow. Polak obronił tytuł mistrza świata, wywalczony przed dwoma laty w stolicy Serbii, Belgradzie.
Lewandowski uzyskał czas 3:42.85.
Drugie miejsce zajął Norweg Jakob Ingebrigsten (+0,38 s), a trzecie – Hiszpan Jesus Gomez (+1,54 s).