12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

W połowie kwietnia negocjacje z USA ws. drugiej fazy systemu Patriot

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W połowie kwietnia rozpoczną się rozmowy pomiędzy Polską a USA w sprawie drugiej fazy programu „Wisła”. Wczoraj szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę główną w pierwszej fazie. W ramach kontraktu z rządem Stanów Zjednoczonych do Polski w 2022 roku trafią dwie z ośmiu baterii Patriot.

Pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrożenia systemu „Wisła” pułkownik Michał Marciniak powiedział w rozmowie z IAR, że 16 kwietnia delegcja z resortu leci do USA na kolejną turę rozmów. Będą one dotyczyły drugiej fazy programu „Wisła” i pozyskania Patriotów.

Rozmowy skupią się przede wszystkim – jak wyjaśnił oficer – na opracowaniu harmonogramu negocjacji dotyczącego drugiej fazy, a także na szczegółowym określeniu realizacji podpisanej wczoraj umowy. Polska delegacja będzie chciała również zdobyć niezbędne informacje operacyjne – w tym niejawne – dotyczące przyszłości systemu Patriot. Pułkownik Michał Marciniak zaznaczył, że dzięki takim rozmowom oba państwa szybciej usiądą do głównych rozmów w sprawie drugiej fazy. „Będziemy chcieli podpisać umowę na tę kolejną fazę w przyszłym roku” – podkreślił pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrożenia systemu „Wisła”.

Nawiązując do podpisanej wczoraj umowy głównej z rządem USA pułkownik Marciniak powiedział, że to najważniejszy dokument w kontrakcie. Wyjaśnił, że do końca roku trzeba jeszcze podpisać ze Stanami Zjednoczonymi kilka umów, dotyczących szkolenia żołnierzy na systemie Patriot.

Resort będzie też w tym czasie kończył negocjacje z polskim przemysłem zbrojeniowym, który – w ramach offsetu z USA – również jest w programie „Wisła” i związanymi z tym dostawami. Chodzi głównie o dostarczenie przez rodzimą zbrojeniówkę pojazdów, które będą przewoziły zarówno rakiety jak i systemy dowodzenia, a także o pozyskanie systemów łączności.

Wczoraj w Warszawie została podpisana umowa, na podstawie której USA sprzedadzą Polsce zestawy obrony powietrznej Patriot z pociskami PAC-3 MSE i systemem zarządzania polem walki IBCS. System ten jest w fazie opracowywania i testowania przez US Army.

Wartość kontraktu na pierwszą fazę to 4 miliardy 750 milionów dolarów, czyli ponad 16 miliardów złotych. W drugiej fazie nasz kraj zamierza kupić kolejne sześć baterii Patriot z tańszymi pociskami i nowym radarem o zasięgu 360 stopni, który również jest w fazie testów.

Podpisana w środę umowa jest w tak zwanej formule „Foreign Military Sales”. Dotyczy pozyskania przez polskie wojsko głównych elementów systemu „Wisła”, takich jak radary, wyrzutnie, stanowiska dowodzenia i kierowania, a także wsparcie logistyczne i inżynieryjne oraz uczestnictwo w programach eksperckich.

Dostawy systemu Patriot w ramach drugiej fazy programu „Wisła” mają się rozpocząć w 2024 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/wcześniejsze/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520