HomeNew York

Polonijny Dzień Dwujęzyczności czyli celebrujemy polską mowę

Polonijny Dzień Dwujęzyczności czyli celebrujemy polską mowę

W tym roku po raz pierwszy w historii polonijnych wydarzeń w USA pojawi się nowe święto – Polonijny Dzień Dwujęzyczności (Polish Bilingual Day). Polonijny Dzień Dwujęzyczności jest ogólnopolonijnym świętem organizowanym w ramach projektu Fundacji Dobra Polska Szkoła i portalu DobraPolskaSzkola.com, którzy są pomysłodawcami i jej polskiego partnera Edukacja dla Demokracji (Warszawa), pod patronatem Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polonijny Dzień Dwujęzyczności w USA będzie uroczyście proklamowany 13 września w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Pierwsza edycja Polonijnego Dnia Dwujęzyczności przypada na 10 października

Organizatorzy projektu podkreślają, że celebrowanie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest też okazją do tego, by pokazać naszym amerykańskim sąsiadom, jak wiele polska kultura ma do zaoferowania, jaki wkład wnieśli do tej pory Polacy do kultury amerykańskiej, ma też pokazać starszym polskim emigrantom nie mówiącym już po polsku, jednak zainteresowanym polskimi elementami, że są miejsca i ludzie, gdzie mogą zdobyć o więcej informacji o Polsce, zapisać sie na lekcje, mieć kontakt z polonijnym środowiskiem.  

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w USA będzie uroczyście proklamowany 13 września w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. W ceremonii, podczas której konsul generalna Urszula Gacek ogłosi nowe polonijne święto, weźmie udział wielu gości. Organizatorzy zaprosili m.in. językoznawcę oraz sekretarz Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk dr hab Katarzynę Kłosińską. Prof. Jan Miodek, honorowy patron akcji “W naszym domu mówimy po polsku!” który nie mógł zjawić się osobiście na uroczystości, przesłał na ten wieczór specjalne nagranie dla Polaków w USA na temat istoty celebrowania języka polskiego.  

Pierwsza edycja Polonijnego Dnia Dwujęzyczności przypada na 10 października i będzie to święto szczególne dla wielu polonijnych środowisk, a zwłaszcza dla polskich szkół, które – podobnie jak inne polonijne organizacje – będą miały okazję, by zorganizować w tym dniu szereg wydarzeń, spotkań, wystaw i innych atrakcji dotyczących znaczenia dwujęzyczności. Ich celem będzie promowanie języka polskiego, zachęcanie do mówienia niezaśmieconą angielskimi naleciałościami polszczyzną oraz wskazywanie na osiągnięcia Polaków w kulturze amerykańskiej. Patronem honorowym obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest prof. Jan Miodek.

 

Wydarzenia w ramach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r. Sponsorem lokalnym jest kancelaria adwokacka The Platta Law Firm.

Szczegółowe informacje nt. obchodów w poszczególnych miejscowościach

Marta Kustek (Nowy Jork): marta@dobrapolskaszkola.com tel. 347-475-8966

Danuta Świątek (Mahwah, NJ): dswiatek@optonline.net

Lidia Russell (Boston, MA): elidia@wp.eu

Eliza Sarnacka Mahoney (Denver, CO): elizas.mahoney@gmail.com

Marta Wesołowska (Copiague, NY): martawes@yahoo.com

Tomek Moczerniuk (Bridgeport, CT): papatomski@gmail.com

Portal Dobra Polska Szkoła

COMMENTS