4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Politycy podtrzymują swoje stanowiska w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mimo deklaracji o woli rozmów, politycy którzy byli gośćmi radiowej Trójki, podtrzymują swoje stanowiska w sprawie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości był pytany o list Ryszarda Petru do Jarosława Kaczyńskiego, w którym lider Nowoczesnej przypomniał o pomyśle jego partii na rozwiązanie sporu i prosił prezesa PiS o ustosunkowanie się do niego. W ocenie Joachima Brudzińskiego, list służy tylko eskalacji konfliktu. „Niech pan Ryszard Petru nie idzie drogą Grzegorza Schetyny, bo ludzie odrzucają ten model, który próbujecie narzucić – kłótni i awantur” – mówił Brudziński. Zdaniem Joachima Brudzińskiego opinia publiczna nie powinna się zajmować tylko Trybunałem, ale również innymi sprawami. „Choćby specustawą stoczniową z ostatniego tygodnia czy ponad milionem wniosków o wsparcie z programu Rodzina 500+” – wymieniał.
W przyszłym tygodniu Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję w sprawie Polski. Europoseł Jarosław Kalinowski z PSL zapowiedział, że jeśli będzie ona zawierała tezy zbliżone do tych, które zostały zawarte w opinii Komisji Weneckiej, to prawdopodobnie ją poprze. Jednocześnie zaznaczył, że Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości spychana jest na margines.
Podobnie sytuację ocenia Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, która jednak nie popiera rezolucji dotyczącej naszego kraju, bo „sprawy polskie powinny być załatwiane w Polsce”. Poza tym – mówiła – w Europie i tak doskonale wiedzą, co się u nas dzieje.
Stanisław Tyszka z ruchu Kukiz’15 uważa, że o kompromis w sprawie Trybunału będzie trudno, a obecny spór porównał do jednej ze scen z filmu „Dzień świra”. „Tam jest taka scena, kiedy przedstawiciele różnych partii krzyczą – moja racja jest 'najmojsza’. I w tym momencie tak się zachowują członkowie różnych partii” – zaznaczył.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zadeklarował, że prezydent Andrzej Duda jest gotów być „gwarantem” kompromisu między ugrupowaniami w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Jak dodał, główne zadanie jest teraz przed partiami politycznymi, ale do ewentualnego porozumienia jest daleko.
Zdziwiony słowami Krzysztofa Szczerskiego był Rafał Grupiński z PO, który podkreślił, że prezydent zamiast takich deklaracji powinien przyjąć ślubowanie od trzech sędziów TK, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. „Przyjmując ślubowanie (…) rozwiązuje połowę problemu, które dziś jest” – powiedział.
W mijającym tygodniu Polskę odwiedzili sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland oraz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Tematem ich rozmów z przedstawicielami polskich władz była sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego.

IAR/Trójka/md/mitro/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520