Politycy PiS rozpoczęli serię spotkań z wyborcami

Politycy PiS rozpoczęli serię spotkań z wyborcami

Politycy Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęli serię spotkań z wyborcami. Dzień po konwencji rządzącej partii w Warszawie, czołowi politycy partii odwiedzili dziś między innymi Kraków, Skawinę, Brzesko i Wieliczkę. Poza Małopolską na trasie objazdu znalazł się także Bytów na Pomorzu oraz Trzcianka w Wielkopolsce. 

Tam na spotkaniu z wyborcami prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński, mówił, że Prawo i Sprawiedliwość chce “wielkiej rozmowy z Polakami”. Lider PiS powiedział, że w trakcie objazdu po Polsce, politycy i ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego przedstawią to, co już udało się zrobić, jak i plany na najbliższe miesiące.
Wśród osiągnięć rządu Jarosław wymienił m.in. obniżenie wieku emerytalnego, reformę służby zdrowia oraz edukacji, a także takie programy, jak Rodzina 500 plus, niższe podatki dla drobnych przedsiębiorców oraz obwiązujący od niedawna zakaz handlu w niedzielę. Mówił także o pozytywnych skutkach, jakie przyniosą działania podjęte przez rząd. Chodzi o usprawnienie działania polskich sądów dzięki przeprowadzonej reformie sądownictwa oraz powszechną dostępność mieszkań dzięki spadkowi ich cen w związku z programem Mieszkanie plus. “Ludzie przestaną być niewolnikami banków” – mówił prezes PiS. Wyraził przekonanie, że w ramach programu pojawią się “setki tysięcy mieszkań, a jeśli będzie zapotrzebowanie społeczne, to miliony”.
Odnosząc się do powołania Komisji Weryfikacyjnej ds. stołecznej reprywatyzacji, prezes PiS zapowiedział dalszą walkę z nieprawidłowościami w tym obszarze.
Jarosław Kaczyński podkreślił, że reforma szkolnictwa wyższego, którą zajmuje się teraz Sejm, ma zatrzymać w Polsce naukowców i skłonić do powrotu tych, którzy wyjechali.
Wśród najważniejszych obietnic rządu na drugą część kadencji premier Mateusz Morawiecki wymienił na spotkaniu z wyborcami w Krakowie obniżkę podatku dla drobnych przedsiębiorców, poprawę sytuacji w służbie zdrowia i walkę ze smogiem. Na program wymiany pieców węglowych i ocieplania budynków jednorodzinnych w najbliższych siedmiu lat wydanych zostanie około 25 miliardów złotych. W walce z zanieczyszczeniem powietrza pomoże również ustawa o elektromobliności i wsparcie dla samorządów na zakup autobusów elektrycznych.
Premier odniósł się również do planów budowy gazociągu bałtyckiego, który ma uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji. Podkreślił, że jest zarówno wola działania, jak i fundusze na tę inwestycję.
Mateusz Morawiecki powiedział, że polska gospodarka jest “gospodarką rozwoju zależnego”, gdyż w kluczowych sektorach dominuje zagraniczny kapitał. Poprzez politykę zrównoważonego rozwoju większych i mniejszych ośrodków rząd stara się zapobiec negatywnym skutkom tego stanu rzeczy. Zakłada ona tworzenie nowych miejsc pracy i przyciąganie inwestorów.
Premier zapowiedział wsparcie małych firm oraz obniżenie podatku CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 procent. Przypomniał o rządowy program Rodzina 500+ – największy w historii Polski programie społecznym. Podkreślił, że w tym roku na cele społeczne zostanie wydane o prawie 50 miliardów złotych więcej, niż w roku 2014. Rząd zwiększył też wydatki na obronność. Mimo to deficyt budżetowy jest niższy o 15 miliardów złotych od planowanego – mówił Mateusz Morawiecki.
W Wieliczce sukcesy rządu w polityce prorodzinnej wyliczała wicepremier Beata Szydło. Podkreślała, że m.in. dzięki programowi 500 plus, polskie rodziny mogą godnie żyć. Wicepremier powiedziała, że w ciągu dwóch latach rządów Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało wiele swoich obietnic z kampanii. Teraz czas na nowe pomysły. Będą one realizowane jeszcze w tej kadencji
Mniej niż 15 miliardów będą rocznie kosztowały nowe programy społeczne rządu. Poinformował o tym w Bytowie na Pomorzu eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk. Pieniądze zostaną przeznaczone na drogi lokalne, na tak zwane wyprawki dla uczniów, politykę senioralną, a także na wydłużone urlopy dla kobiet, które zdecydują się na drugie dziecko w dwa lata po urodzeniu pierwszego. Eurodeputowany PiS podkreślił, że programy będą sfinansowane z dodatkowych dochodów budżetowych, uzyskanych dzięki rosnącej ściągalności podatku VAT . Dodał, że wszystkie ustawy dotyczące nowych programów społecznych rządu zostaną uchwalone przez parlament do końca tego roku.
Z mieszkańcami Łowicza w sali kina Feniks spotkał się Adam Lipiński, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego oraz równego traktowania. Przedstawiając społeczne i gospodarcze propozycje rządu Mateusza Morawieckiego, podkreślił, że chodzi o to, aby wzmocnić klasę średnia – szczególnie przedsiębiorców, ponieważ stanowi ona – jak mówił – “fundament zdrowej cywilizacji”. Pytany ostatnie sondaże poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, przyznał, że wywołały one poruszenie w szeregach partii. Zdaniem Adama Lipińskiego były otrzeźwieniem, przypominającym, że kolejne zwycięstwa nie są wcale zapewnione.
W trakcie zapowiedzianego na wczorajszej konwencji PiS w Warszawie objazdu politycy PiS odwiedzą 700 miejscowości w całym kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/jl/kry

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0