HomePOLSKA

Politycy komentują nowe propozycje PiS-u. “Odejście od kolonialnej polityki” czy “strach”?

Politycy komentują nowe propozycje PiS-u. “Odejście od kolonialnej polityki” czy “strach”?

Politycy w programie “7 razy 24” w Polskim Radiu 24 komentowali pięć propozycji PiS, złożonych na sobotniej konwencji w Warszawie. Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało między innymi rozszerzenie 500 Plus na pierwsze dziecko, trzynastkę dla emerytów i pomoc dla młodych osób, które do ukończenia 26. roku życia mają nie płacić podatku PIT.

Posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka powiedziała, że te pomysły mają pozwolić Polsce dogonić standard życia w Europie. “To jest właśnie europeizacja Polski i odejście od kolonialnej polityki” – mówiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Święcicki mówił, że jego ugrupowanie wcześniej prezentowało część propozycji przedstawionych wczoraj przez PiS – 500 Plus także na pierwsze dziecko i trzynastą emeryturę. Jak podkreślał, Prawo i Sprawiedliwość odrzucało te projekty, a teraz “ze strachu” je wprowadza.
Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej z Nowoczesnej uważa, że propozycje PiS już dawno powinny być wprowadzone. W jego opinii, partia Jarosława Kaczyńskiego zgłasza je teraz ze względu na “upadek wiarygodności” tego polityka.
Tomasz Rzymkowski z Kukiz ’15 skrytykował pomysł niepłacenia PIT do 26 roku życia. W jego opinii, może to skutkować tym, że przedsiębiorcy mający dzieci w wieku od 15 do 26 lat będą masowo przepisywać na nie działalność gospodarczą, aby uniknąć płacenia podatków.
Podobne zastrzeżenia miał Eugeniusz Kłopotek z PSL. W jego opinii, lepsze byłoby obniżenie kosztów pracy.
Propozycje PiS chwalił natomiast poseł koła Wolni i Solidarni Jarosław Porwich. Podkreślił, że te które dotyczą młodych są “pierwszym mocnym sygnałem” myślenia przez polityków o tej grupie wiekowej społeczeństwa.
Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że część propozycji ma obowiązywać od tego roku – w maju emeryci mają otrzymać “trzynastkę”, a od lipca ma obowiązywać nowe 500 Plus.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Polskie Radio 24/to/zr

COMMENTS