HomeTechnologie

Policjanci rozbili grupę hakerską

Policjanci rozbili grupę hakerską

Gang hakerów rozbiło Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuratura Regionalna w Warszawie. Grupa komputerowych przestępców między innymi rozsyłała fałszywe informacje o ataku bombowym do szkół i przedszkoli i kradła przez internet pieniądze z kont bankowych.

Łącznie zatrzymano dziewięć osób, w tym szefa zorganizowanej grupy przestępczej. Rzeczniczka CBŚP nadkomisarz Iwona Jurkiewicz powiedziała IAR, że zarzuca się im między innymi włamania na konta bankowe, ale też doprowadzenie do ewakuacji wielu placówek edukacyjnych. Przestępcy wysłali ponad tysiąc takich fałszywych informacji. Straty spowodowane przez podejrzanych mogą sięgać milionów złotych.

Jak się okazało, wiadomości o rzekomych atakach bombowych miały tylko ukryć zainfekowanie telefonów i komputerów złośliwym oprogramowaniem. Gang uzyskiwał dostęp do przelewów bankowych przez internet, wykonując kopie kart SIM telefonów, na które przychodziły kody do transakcji. Ukradzione środki przelewane były na konta tak zwanych słupów, a do członków gangu trafiały przez przelewy kryptowalut.
Zatrzymanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Pieśniewski/w dw

COMMENTS