HomeUSACalifornia

Policja użyła paralizatora, mężczyzna zmarł. Rodzina dostanie 5,5 mln dolarów odszkodowania

Policja użyła paralizatora, mężczyzna zmarł. Rodzina dostanie 5,5 mln dolarów odszkodowania

Ława przysięgłych przyznała 5,5 miliona dolarów odszkodowania rodzinie mężczyzny, który w 2014 roku zmarł po użyciu paralizatora przez policję w Los Angeles.

Ławnicy uznali, że funkcjonariusze nadużyli siły, próbując obezwładnić Michaela Mears, 39-letniego weterana piechoty morskiej cierpiącego na zespół stresu pourazowego (PTSD). Incydent miał miejsce 24 grudnia 2014 roku.

Ponadto ławnicy stwierdzili, że Departament Policji w Los Angeles (LAPD) nie przeszkolił we właściwy sposób swoich funkcjonariuszy w zakresie posługiwania się paralizatorami.

Mears brał udział w misjach w Somalii i Afganistanie. Policję wezwano do budynku, w którym się znajdował, podczas jednego z ataków PTSD. Wcześniej na miejsce przybyli sanitariusze, którzy nie zdołali go uspokoić, dlatego zwrócili się po pomoc do funkcjonariuszy. Ci użyli pałek i gazu pieprzowego, a kiedy to zawiodło, sięgnęli po paralizator.

Jeden z policjantów zeznał, że użył paralizatora sześć razy, a w pewnym momencie używał go bez przerwy przez 32 sekundy. W sumie Mears był rażony prądem przez ponad 50 sekund na przestrzeni trzech minut.

(hm)

COMMENTS