Policja rozpoczyna wzmożone kontrole drogowe. Akcja “Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie”

Policja rozpoczyna wzmożone kontrole drogowe. Akcja “Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie”

Policja rozpoczyna wzmożone kontrole drogowe. Akcja “Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie” potrwa w całym kraju do 29 grudnia. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreśla, że policjanci podczas kontroli sprawdzają między innymi stan techniczny pojazdu i sposób przewożenia pasażerów. Radzi aby przed wyruszeniem w trasę sprawdzić samochód, zaplanować postoje podczas drogi i przygotować się, że warunki jazdy mogą się pogorszyć. Słoneczna pogoda może ustąpić mgle i trzeba będzie dostosować prędkość do warunków na drodze.

Funkcjonariusze drogówki prowadzą także kontrole trzeźwości kierowców. Zdaniem policjanta także pasażerowie mają wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Ze zdziwieniem policjanci zauważają, że często trzeźwe osoby z prawem jazdy pozwalają zasiąść za kierownicą osobie pod wpływem alkoholu. Policjant przypomina, że pasażerowie powinni też pomyśleć o utracie prawa jazdy przez nietrzeźwego kierowcę, możliwej wysokiej grzywnie i nieczystej karcie niekaralności, co może uniemożliwić pracę w niektórych instytucjach.

Kontrole na głównych trasach w kraju będą przeprowadzane także przez patrole w nieoznakowanych radiowozach i specjalne grupy pościgowe “Speed”.

 

**

 

Policja ostrzega przed pochopnym informowaniem na portalach społecznościowych o swoim wyjeździe na święta. Opuszczone na kilka dni mieszkanie czy dom może stać się łupem włamywaczy. Rzecznik komendanta stołecznego policji Sylwester Marczak przypomina, że publikowanie w internecie zdjęć i informacji o wyjeździe na kilka dni, może być informacją dla włamywaczy o możliwości łatwiejszej kradzieży. O udanych chwilach spędzonych z najbliższymi możemy się pochwalić w internecie, ale po świętach – radzi policjant.

Sylwester Marczak dodaje, że warto przed wyjazdem poprosić dobrego sąsiada o zwrócenie uwagi na nasz dom. Taka osoba może skutecznie odstraszyć złodzieja, a jeśli dojdzie do włamania szybko powiadomi właściciela i odpowiednie służby.

Policja przypomina, że często o skuteczności włamywaczy decydują proste zabezpieczenia, których domownicy z roztargnienia nie zastosowali przed wyjazdem. Złodzieje często korzystają też z takich okazji jak uchylone okno, czy klucz do drzwi ukryty w łatwym do znalezienia miejscu.

**

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk w imieniu własnym i kierownictwa polskiej Policji złożył życzenia wszystkim policjantkom, policjantom i pracownikom Policji:

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/gaj + policja.gov.plCOMMENTS

WORDPRESS: 0