5.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Policja rekwiruje ci komputer – co zrobić?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Policja ma prawo zarekwirować komputer użytkownikowi sieci, którego podejrzewa o popełnienie przestępstwa.

Taka sytuacja może spotkać internautów, jeśli rozpowszechniają filmy czy inne utwory w internecie. Mogą to robić również nieświadomie, korzystając z takich programów, jak BitTorrent, opartych na protokole o identycznej nazwie i modelu komunikacji peer-two-peer.
Osoba korzystająca z takiego oprogramowania nie tylko pobiera film, ale również go udostępnia, co jest przestępstwem. Jak podkreśla radca prawny Michał Wołoszański, konsekwencje za tego typu działanie zależą, od tego, czy zrobiliśmy to nieumyślnie – „wtedy może być orzeczona kara grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do roku.” Inaczej będzie jeśli film był rozpowszechniany świadomie – wtedy grozi nam kara do dwóch lat więzienia. Najbardziej surowo karze się osoby, które nie tylko rozpowszechniają utwory w sieci, ale czerpią z tego tytułu zyski. „Jeśli uczynimy sobie z tego stałe źródło przychodu, to mamy nawet karę do 5 lat więzienia” – informuje Michał Wołoszański.
Prokuratura w trakcie postępowania namierza podejrzanych za pomocą adresu IP komputera. To wystarczy, żeby policja mogła zapukać do drzwi i poprosić o wydanie sprzętu na podstawie postanowienia lub zatrzymania, jeżeli ktoś odmówi dobrowolnego wydania. Część internautów obawia się, że tego rodzaju działania to w praktyce zabieranie sprzętu na długie miesiące nawet osobom niewinnym. Radca prawny Witold Chomiczewski z kancelarii Lubasz i Wspólnicy przyznaje, że w takich sprawach pomyłki mogą się zdarzyć. „Często jest tak, że listy adresów IP, które są przedstawiane w prokuraturze, nie są weryfikowane, to znaczy nie jest ustalane, w jaki sposób zostały one pozyskane.” Zdaniem Witolda Chomiczewskiego, ważne jest sprawdzenie pod kątem niezawodności oprogramowania, które zostało wykorzystane w trakcie namierzania .
Prawnicy przekonują, że jeśli faktycznie jesteśmy niewinni, to nie pozostajemy bezbronni. Na zajęcie komputera przysługuje nam prawo złożenia zażalenia, czy wniosku o odszkodowanie za poniesione straty. Według radcy prawnego Michała Wołoszańskiego, warto wszystko dobrze dokumentować i zbierać rachunki, na przykład za zakup drugiego komputera. „Kiedy organy ścigania dojdą do wniosku, że nasz komputer nic nie zawierał, to w tym momencie jesteśmy uprawnieni do dochodzenia odszkodowania z tytułu bezprawnego zajęcia” – podkreślił prawnik.
Recznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Damian Kordykiewicz zapewnia, że śledczy starają się pracować w sposób najmniej uciążliwy dla podejrzanego. „Jeżeli się zdarzy, że sprzęt zostanie zabrany informatykom, czy grafikom komputerowym, to tego rodzaju przypadki zawsze są oceniane indywidualnie” – powiedział rzecznik. Dodał, że osoby, które wykorzystują sprzęt do pracy lub innych ważnych celów, powinny w momencie zatrzymania poinformować o tym funkcjonariuszy. Wtedy śledczy mogą wykonać kopię binarną samego dysku.

IAR/Dawid Grygorcewicz/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520