HomeKultura

Policja poszukuje polskiego Sherlocka Holmesa. Konkurs literacki na opowiadania kryminalne

Policja poszukuje polskiego Sherlocka Holmesa. Konkurs literacki na opowiadania kryminalne

Policja poszukuje polskiego Sherlocka Holmesa. W ramach tegorocznych obchodów setnej rocznicy powołania policji w niepodległej Rzeczpospolitej ogłoszono konkurs literacki na opowiadania kryminalne. Historie osadzone w stylistyce retro przed stu laty, współczesne i futurystyczne można przesyłać do 15 czerwca.

Dyrektor Biura Programu Niepodległa Jan Kowalski mówił na konferencji inaugurującej konkurs, że zgłaszane opowiadanie musi być o charakterze kryminalnym lub sensacyjnym, nie może przekraczać 27 tysięcy znaków czyli około 15 stron maszynopisu. Konkurs jest przeznaczony dla twórców powyżej 16 roku życia, a jego rozstrzygnięcie planowane jest na lipiec, kiedy przypada stulecie wydania dekretu powołującego polską policję.

Konkurs współorganizuje Centralne Laboratorium Kryminalistyczne. Jego wiceszef inspektor Krzysztof Borkowski wierzy, że dzięki tej inicjatywie polscy czytelnicy poznają kolejnych literackich detektywów jak Sherlock Holmes, Poirot czy Eberhard Mock.

Inspektor Sławomir Litwin dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji przypomniał, że konkurs jest tylko jednym z wielu wydarzeń zorganizowanych na stulecie polskiej policji. W maju odbędzie się wystawa sprzętu techniki policyjnej Europoltech, a również w tym miesiącu odbędzie się w Polsce konferencja Interopolu, na którą przybędą przedstawiciele wszystkich policji świata – w przedsięwzięciu uczestniczą aż 192 państwa.

W tym roku w ramach obchodów stulecia policji odbył się już halowy turniej piłki nożnej służb mundurowych i VI Charytatywny Bal Oficerski Policji, sięgający tradycjami do dwudziestolecia międzywojennego.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/as

COMMENTS